Evaluatıon of nurses' knowledge of osteoporosis
Hemşirelerin osteoporoz bilgi düzeylerinin degerlendirilmesi
- Tez No: 855365
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Arkaplan: Osteoporoz, kemik yoğunluğunda azalma ve kemik dokusunda bozulma ile kendini gösteren, insanlarda yaygın olarak görülen iskelet hastalıklarından biridir. Özellikle kadınlar ve yaşlılar üzerinde etkileri görülmektedir. Osteoporoz kırık için önemli bir risk faktörüdür. Ciddi ikincil sağlık sorunlarına neden olabilir. Yaş arttıkça görülme sıklığı artabilir. Bu tez çalışmasının amacı, hastanede çalışan hemşirelerin osteoporoz bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Materyal ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan çalışma Irak'ta bulunan AL-Diwaniyah Şehri/AL-Diwaniyah Sağlık Müdürlüğü/Diwaniyah Eğitim hastanesinde 01.04.2022-01.09.2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 34,07±6,83, toplam iş tecrübesi ortalaması 12,64±7,24 yıl ve vücut kitle indeksi ortalaması 25,16±2,54 idi. Katılımcıların %52,2'sinin erkek, %73'ünün evli olduğu, Elde edilen bulgulara göre katılımcıların %43,3'ü enstitü mezunudur. Katılımcıların %34,3'ünde osteoporoz tanısı alan bir aile üyesi/akrabası (anne, baba, kardeş, çocuklar vb.) vardı. Katılımcıların OKAT ortalama puanları 8,69±1,70, osteoporoz faktörü bilgisi 2,66±0,71, osteoporoz faktörü için risk faktörleri bilgisi 2,23±1,12, osteoporoz ile ilgili koruyucu faktörler bilgisi 2,03±0,99 olarak belirlendi. Fiziksel aktivite ve diyet faktörü ve tedavinin uygulanabilirliği faktörü 0,10±0,30'dur. Sonuç: Çalışmaya katılan hemşirelerim çoğunluğunun osteoporoz hastalığı hakkında bilgi düzeyi orta düzeydeydi.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is one of the most prevalent skeletal illnesses, characterized by bone tissue deterioration, decreased bone density, and bone microarchitecture disruption. Osteoporosis is a risk factor for fractures, just as hypertension is a risk factor for stroke. This disease affects a huge number of persons of the same gender and race. It produces severe secondary health complications. It may become more prevalent as humans age. The aim of this study was to evaluate the osteoporosis knowledge level of nurses working in the hospital. Methods: A cross-sectional study was conducted between 01.04.2022 and 01.09.2022 at AL-Diwaniyah City/AL-Diwaniyah Health Directorate/Diwaniyah Training Hospital in Iraq. Results: Participants' mean age was 34.07±6.83, mean total work experience was 12.64±7.24 years, and mean body mass index was 25.16±2.54. It was found that 52.2% of the participants were male, 73% were married, According to the findings, 43.3% of the participants were institute graduates. 34.3% of the participants had a family member/relative (mother, father, sibling, children, etc.) diagnosed with osteoporosis. 13.1% took calcium supplements, and 40.5% took vitamin D supplements. On the OKAT, participants' mean scores were 8.69±1.70 on the total scale, 2.66±0.71 on the knowledge of osteoporosis factor, 2.23±1.12 on the knowledge of risk factors for osteoporosis factor, 2.03±0.99 on the knowledge of preventive factors related to osteoporosis such as physical activity and diet factor, and 0.10±0.30 on the feasibility of treatment factor. Conclusion: The majority of the study participants had a fair level of knowledge about osteoporosis disease, with a mean of 8.69±1.70, Nurses' knowledge regarding osteoporosis.