T.T.K. Karadon bölgesi karadon ocağındaki bazı damarların metan içeriğinin belirlenmesi
  1. Tez No: 8554
  2. Yazar: NURETTİN EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
IV ÖZET Son yıllarda "yüzeye yakın kömür rezervlerinin azalması ve daha derin kotlarda çalışılmasının gerekmesi nedeniyle ocakların havalandırılması gelecekte önemli bir problem olacaktır. uçaklardaki toplam metan yayılmanın tahmin edilmesi ve havalandırma hesaplarında kömür damarlarının metan içeriğinin bilinmesi ilk adım olarak gereklidir. Bu çalışmada Zonguldak Havzası Karadon Bölgesi 'nde Hacımemiş, Unudulmuş, Sulu ve Acenta damarlarının metan içeriğini belirleme çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca alınan numunelerden yayılan metan miktarı değişik zaman aralıklarında kaydedilmiş ve sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, depletion of coal deposits near surface neces sitates working deeper deposits. Consequently, mine ven tilation will be an important problem in -the future. Knowledge of the methane content of coal seams is neces sary as a first step in calculating methane emissions in mines and ventilation requirements. in this study, the determination of methane content of Hacımemiş, Acenta," Sulu and Unudulmuş coal seams in Ka- radon District, Zonguldak Coalfield takes place. Also the volume of desorbed methane for each coal seam at dif ferent time intervals were, recorded and discussed.