Yapı malzemesi ve zemin özelliklerinin tahribatsız jeofizik yöntemlerle belirlenmesi: Gümüşhane kent merkezi örneği
Determination of building material and soil properties by non-destructive geophysical methods: The example of Gümüşhane city center
- Tez No: 855405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNA ALTUNDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Son yıllarda ülkemizde meydana gelen depremler insan yaşantısını olumsuz olarak etkilemiştir. Yeniden oluşabilecek bir depreme karşı yapı ve zemin durumlarının belirlenmesi riskli yerlerin incelemensi ve zararı en aza indirmek gerekmektedir. Bu nedenle Gümüşhane İli Merkez İlçesi'nde yapılaşmanın yoğun olduğu mahalelerde 10 adet çok katlı (9-14 katlı) ve 5 adet az katlı müstakil tarzı (2-3 katlı) binalar seçilerek, yapı kalitesi ve binaların oturuğu zemin özellikleri belirlenmiştir. Çalışma zemin ve bina ölçümleri olmak üzere iki aşamada gerçekleşmiştir. Zemin özelliklerinin belirlenmesi için binalara en yakın noktalarda sismik kırılma, çok kanallı yüzey dalgası analizi, tek istasyon mikrotremor ve düşey elektrik sondajı ölçümleri yapılmıştır. Her bir bina için binayı temsil eden bir kolon seçilip üzerinde tahribatsız test yöntemleri'nden yer radarı, ultrasonik plus hızı yöntemi, ferroscan analizi ve beton test çekici ölçümleri ve bina katlarında ise mikrotremor ölçümleri yapılmıştır Arazi ölçümleri soucunda binaların oturduğu zemine ait zemin hakim titreşim periyodu ve frekansı, spektral büyütme, kalınlık, zemin türü, koroziflik durumu, zemin dayanımını gösteren dinamik elastik parametreler belirlenmiştir. Kolonlar üzerinde yapılan ölçümlerle beton içerisindeki donatının konumu, büyüklüğü, çapı, pas payı, yapısal hasarlar (boşluk, çatlak), nemlilik durumu, betonun kalitesi ve basınç dayanımı belirlenirken, binaların katlarında yapılan miktotemor ölçümleri ile binanın periyodu belirlenmiş ve rezonans durumu değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda zemin ve binalarda yapılan ölçümler bir arada değerlendirilerek olası bir hareket anında zemin ile bina arasında meydana gelecek etkileşim tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes that have occurred in our country in recent years have negatively affected human life. It is necessary to determine the structure and ground conditions against an earthquake that may occur again, examine risky areas, and minimize damage. For this reason, 10 multi-floor (9-14) and 5 low-floor (2-3) buildings were selected in the neighborhoods where construction is dense in Gümüşhane Province and the construction quality and ground properties on which the buildings sit were determined. To determine ground properties, seismic refraction, multi-channel surface wave analysis, microtremor, and vertical electrical sounding measurements were made at the closest points to the buildings. For each building, a column representing the building was selected and measurements from non-destructive testing methods, ground radar, ultrasonic velocity method, ferroscan analysis, and rebound hammer were made, and microtremor measurements were made on the building floors. As a result of field measurements, dynamic elastic parameters showing the ground period and frequency, amplification, thickness, ground type, corrosiveness, and strength of the ground on which the buildings sit were determined. While the location, size, diameter, cover margin, structural damages, humidity, quality of concrete and compressive strength of the reinforcement were determined with the measurements made on the columns, period of the building was determined and the resonance was evaluated with the microtremor measurements made on the floors of the buildings. As a result of the study, measurements made on the ground and buildings were evaluated together and the interaction that would occur ground-building in case of a possible movement was determined.