Çoklu metrik uzaylar üzerine
On multi metric spaces
  1. Tez No: 855417
  2. Yazar: ECEMNUR KARABIYIK MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÇAKSU GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılarak bu konuyla ilgili bazı çalışmalar hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde tezin okuyucular tarafından kolay anlaşılması için bazı temel tanım ve teoremlere değinilmiştir. Üçüncü bölümde 2021 yılında Das ve Roy tarafından herhangi bir küme üzerinde tanımlanan bir çoklu küme üzerinde çoklu metrik uzay (Ç_metrik) kavramı verilmiş. Ayrıca aynı araştırmacılar tarafından tanımlanan çoklu topoloji, çoklu açık ve kapalı küme kavramları verilmiştir. Tezin son bölümünde ise, çoklu metrik uzay tanımının yardımıyla genelleştirilmiş çoklu metrik uzay kavramı (G_metrik) tanımlanmış ve temel özellikleri incelenmiştir. Çoklu G_metrik yardımıyla üretilen çoklu G_topolojisi verilmiş ve temel özellikleri araştırılmıştır. Daha sonra bu kavramlar yardımıyla çoklu G_yakınsaklık ve çoklu G_Cauchy dizisi tanımları verilip bunların bazı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly consistof four chapters. In the first chapter, the thesis topic is introduced and some related works are given. In the second chapter, some basic definitions and theorems are mentioned for easy understanding of the thesis by readers. In the third chapter, Das and Roy in 2021 introduced the notion of a multi-metric space (ç_metric) over a multiset defined on a set. Also, the concepts of multi topology, multi open and closed sets are defined by the same researchers are given. In the last part of the thesis, with the help of the definition of multi metric space, the concept of generalized multi metric space (multi_G_metric) is defined and its basic properties are studied. A multi-G_topology generated with the help of the multi_G_metric is given and its Fundamentals features are investigated. Then with the help of these concepts the definitions of multi G_convergence and multi G_Cauchy sequence are given and some of their properties are analyzed.