Bazı steroid türevlerinin paraoksonaz enzimine karşı afinitesinin araştırılması
Exploring of the affnity of various seroid derivatives toparaoxonase enzyme
- Tez No: 855428
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT GENÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında; ilk önce Sefaroz 4B-L-tirozin-naftilamin kimyasal yapısına sahip hidrofobik jel kullanılarak insan serumundan PON1 (hPON1) enzimi saflaştırılmıştır. Daha sonra saf hPON1 enzimine karşı bazı steroid türevlerinin afiniteleri incelenmiştir. Bu bileşiklerin tamamının hPON1 enzimini farklı düzeylerde aktive ettiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, ortamda 0,4 mM streoid konsantrasyonu varken çalışılan streoid molekülleri arasından hPON1 enzimi için en güçlü aktivatörün S-20 (% 202,65) olduğu en zayıf aktivatörün ise S-1 (%7,30) olduğunu göstermektedir. Ayrıca PON1 enzimi için yapılan deneylerde ortamda 0,4 mM streoid konsantrasyonu varken %100'den daha fazla aktivite eden bileşiklerin aktivasyan sıralaması şöyledir: S-20 (%202,65) >S-8 (%202,64)> S-9 (%178,70) >S-12 (%153,53) >S-14 (%125,87). Bu değişimlerin söz konusu streoidlerin fonksiyonel gruplarına ve hidrofobik karakterlerine göre gerçekleştiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, initially, human serum paraoxonase 1 (PON1) enzyme was purified using a hydrophobic gel with the chemical structure of Sefarose 4B-L-tyrosinenaphthylamine. Subsequently, the affinities of certain steroidal derivatives were investigated on the purified PON1 enzyme. It was determined that all of these derivatives activated the hPON1 enzyme at different levels. Research findings indicate that among the studied steroidal derivatives in the presence of 0.4 mM steroid concentration in the medium, S-20 (202,65%) was the most potent activator for the hPON1 enzyme, while S-1 (7,30%) was the weakest activator. Additionally, in experiments conducted for the PON1 enzyme at a 0.4 mM steroid concentration in the medium, the activation sequence of compounds exceeding 100% activity is as follows: S-20 (202,65%) > S-8 (%202,64) > S-9 (178,70%) > S-12 (153,53%) > S-14 (125,87%). It is thought that these values varries according to the functional groups and hydrophobic characteristics of the respective steroids.