Toksoplazmoz tanısında IGG ve IGM düzeyleri ile RT PCR sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of IGG and İGM levels and RT PCR results in the diagnosis of toxoplasmosis
  1. Tez No: 855433
  2. Yazar: NEŞE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN BORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Toksoplazmoz, dünya çapında yaygın olarak gözlenen Toxoplasma gondii'nin neden olduğu zoonotik bir hastalıktır. Genellikle asemptomatik seyretmekle birlikte hamilelerde enfeksiyon geçirilmesi halinde; yenidoğanda hidrosefali, mikrosefali, sağırlık, körlük, gelişim anomalileri gibi çeşitli ağır klinik tablolara, bağışıklığı baskılanmış bireylerde ise ölüme neden olabilmektedir. Altın standart olarak Sabin-Feldman boya deneyi ve yaygın olarak serolojik tanı yöntemleri kullanılmaktadır. Son yıllarda ise klinik örneklerde T.gondii DNA'nın saptanmasına dayanan toksoplazmozun moleküler tanısı önemli bir laboratuvar tespit yöntemi haline gelmiştir. Bağışıklık tepkisinden bağımsız olması, bağışıklığın baskılandığı ağır klinik tablolar karşısında daha doğru tanı koyulmasını sağlamaktadır. Çalışmada Çocuk Hastalıkları ve Yenidoğan polikliniğinden 30, Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerinden 51, Enfeksiyon Hastalıkları polikliniklerinden 93 toksoplazmoz şüpheli hasta gönüllü örnekleri IgG, IgM, IgG Avidite serolojik testleri ve real time PZR testleri çalışılarak sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Toxoplasmosis is a worldwide parasitic disease caused by Toxoplasma gondii. Although it is usually asymptomatic, infection in pregnant women can cause various clinical manifestations such as hydrocephalus, microcephaly, deafness, blindness, developmental anomalies in the newborn and death in immunocompromised individuals. Sabin-Feldman dye assay is the gold standard and serologic diagnostic methods are widely used. In recent years, molecular diagnosis of toxoplasmosis based on the detection of T. gondii DNA in clinical samples has become an important laboratory detection method. Its independence from the immune response allows for a more accurate diagnosis in the face of severe immunosuppressed clinical pictures. In the study, IgG, IgM, IgG Avidity serologic tests and real time PCR tests were performed on volunteer samples of 30 patients from Neonatal clinic, 51 patients from Obstetrics and Gynecology clinics and 93 patients from Infectious Diseases clinics suspected of toxoplasmosis and the results were statistically analyzed.