On fine rings
İyi halkalar üzerine
- Tez No: 855461
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır ikinci bölümde, çalışmamız için gerekli kavramların tanımları ve bazı teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümün birinci kısmında iyi elemanlar ve iyi halkaların temel özellikleri incelenmiştir. İkinci kısmında ise iyi halkalar üzerine kurulan matris halkalarının iyi halka olup olmadığı araştırılmıştır. Üçüncü bölümün son kısmı iyi halka olma özelliğinin Morita değişmez olup olmadığına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of three main chapters. The first chapter is devoted the introduction. The second chapter introduces with the preliminaries, definitions and necessary theorems that will be required for later use. The first part of third chapter introduces fine elements, fine rings and their basic properties. Second part, ıt has been investigated whether the matrix rings over fine rings are fine or not. The finally section of third chapter is devoted to whether the notion of a fine ring is Morita invaryant.