Yüksek mukavemetli pirinçlerin mikro yapı ve aşınma özelliklerine ısıl işlemin etkisi
The Influence of heat treatment on the microstructure and wear properties of some high-strength brosses
  1. Tez No: 104068
  2. Yazar: HARUN MİNDİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. SABRİ KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
YÜKSEK MUKAVEMETLİ PİRİNÇLERİN MİKROYAPI AŞINMA ÖZELLİKLERİNE ISIL İŞLEMİN ETKİSİ ÖZET Yüksek mukavemetli pirinçler, bakır-çinko alaşımlarına alüminyum, silisyum, demir, manganez ve kalay ilave edilerek üretilen a+p ve/veya p mikroyapısına sahip pirinçlerdir. Bu alaşım elementleri katı çözelti içine girerek, intermetalik fazlar oluşturarak, alaşımdaki P fazının hacimsel yüzdesini değiştirerek ve mikroyapıyı incelterek mukavemet kazandırır. Bu alaşım elementleri yüksek mukavemet verdikleri kadar iyi yatak özellikleri ve yüksek aşınma direncide sağlarlar. Uygulanan ısıl işlemin etkisi, a ve P fazının hacimsel yüzdesine, mikroyapıda fazların dağılımına ve fazlardan sert partiküllerin kolay ayrılmasına bağlı olduğu için yüksek mukavemetli pirinçlerin ısıl işlemi komplekstir. Bu çalışmanın amacı, çeşitli ısıl işlem uygulanan farklı kimyasal bileşimlere sahip yüksek mukavemetli pirinçlerde mikroyapı karakterizasyonu yapılarak mekanik ve tribolojik özellikleri ve bunlara etki eden parametrelerin belirlenmesidir. Çalışmada farklı bileşimdeki yüksek mukavemetli pirinç alaşımları döküm, termo-mekanik işlem uygulanmış senkromeç olarak temin edilmiş olup, bu örnekler 7 grup halinde incelenmiştir. İncelenen örneklerde metalografi ve TEM çalışmaları ile mikroyapısal incelemeler yapılmış, mikrosertlik ölçümleri ile sertlikleri belirlenmiş ve disk üzerinde pim aşınma deney düzeneği ile aşınma özellikleri incelenmiştir. Alaşımlardaki Mn miktarı % 3.2-8.7, Al miktarı % 2.13-4.85, Si miktarı % 0.06-1.72 oranlan arasında değişmektedir. İncelenen örneklerden bir grubu Al, Mn, Si içeriği açısından diğerlerinden zengindir. Alaşımlarda alüminyum, silisyum ve manganez miktarı arttıkça tabaka şekilli gri renkli faz oluşmaktadır. TEM çalışmaları ile bu fazın Mn5Sİ3 partikülleri olduğu belirlenmiştir. Alaşımların sertlik değeri artan alüminyum, silisyum ve manganez miktarı ile artmıştır. Alaşımların metal-metal aşınma direnci, p matrisinde optimum oranda a fazı bulunmasıyla elde edilmiş, fakat a ve p fazının artışı metal-metal aşınması direncinin azalmasına sebep olmuştur. XU1
Özet (Çeviri)
THE INFLUENCE OF HEAT TREATMENT ON THE MICROSTRUCTURE AND WEAR PROPERTIES OF SOME HIGH-STRENGTH BRASSES SUMMARY High-strength brasses consist of a+P or p microstructure are Cu-Zn alloys with additions of alloying elements such as aluminum, silicon, iron, manganese and tin. These alloying elements in brasses may form solid solution, intermetallic phases, or influence the volume fraction of P-phase in the alloy, and gives fine microstructure. The additions may confer good bearing properties and high wear resistance as well as providing high strength. The effect of heat treatment on the wear behavior of high- strength brasses is complex, and depends on the volume fraction, the distribution of phases and presence of intermetalic particles in the microstructure. The aim of this study was to investigate the influence of chemical properties and heat treatment conditions, on microstructural, mechanical and tribological behaviour of high-strength brasses. The materials used in this study are high-strength brasses with different chemical compositions, and they are grouped as cast and the product named as synchronizing rings and they were investigated in 7 groups. Microstructural investigations of the studied alloys were carried out by the use of metallographic technique and transmission electron microscope (TEM). Microhardness tests were used to determine the hardness of the alloys and pin on disc adhesive wear tests were performed to determine the wear behaviour of the alloys. Manganese content of the alloys was in the range of 3.2 to 8.7 %, aluminium content was in the range of 2.13 to 4.85 %, silicon content was in the range of 0.06 to 1.72%. A group of the studied alloys contain higher amounts of Al, Mn, Si man the others. As Al, Mn, Si contents of the alloys increases, a grey colored phase in the form of plate is formed in the microstructure. TEM examinations revealed that this phase is MnsSİ3 particles. The hardness of the specimens increased with the increasing Al, Si and Mn content. It was finally found that there was an optimum fraction of a phase in the P matrix giving the best adhesive wear resistance. XIV