Asetik asit ile indüklenmiş Deneysel Ülseratif Kolit (REKTİT) modelinde sarı kantaronlu (Hypericum perforatum) ozon yağının tedavideki etkinliğinin mesalazin tedavisine üstünlüğü veya pozitif feed-back'inin araştırılması
Investigating the superiority or positive feed-back of ozonated oil with St. John's wort (Hyperi̇cum perforatum) over mesalazine treatment in acetic acid-induced Experimental Ulcerative Colitis (RECTIT) model
- Tez No: 855475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada asetik asitle indüklenmiş deneysel ülseratif kolit (rektit) modelinde sarı kantaronlu ozon yağının tedavideki etkinliğinin mesalazin tedavisine üstünlüğünü veya pozitif feed-back'inin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Hayvan deneyi olan bu çalışma her grupta 7'şer hayvan olacak şekilde 5 grup olarak planlandı. Toplam 35 adet wister albino rat kullanıldı. Grup 1'e (n=7) (Kontrol grubu) sadece rektal yolla %0,9'luk Sodyum Klorür (NaCl) çözeltisi verildi. Grup 2'ye (n=7) (Kolit grubu) rektal yolla %4 konsantrasyonda asetik asit verilip sadece kolit oluşturuldu. Grup 3'e (n=7) (sarı kantaronlu ozon yağı verilen grup) 0. gün rektal yolla %4 konsantrasyonda asetik asit verildikten sonra 3. ve 4. günlerde 1 ml rektal yolla sarı kantaronlu ozon yağı verildi. Grup 4'e (n=7) (mesalazin verilen grup) 0. gün rektal yolla %4 konsantrasyonda asetik asit verildikten sonra 3. ve 4. günlerde 100 mg/kg dozda rektal yolla mesalazin uygulandı. Grup 5'e (n=7) (sarı kantaronlu ozon yağı ve mesalazinin kombine tedavisinin uygulandığı grup) 0. gün rektal yolla %4 konsantrasyonda asetik asit verildikten sonra 3. ve 4. günlerde rektal yolla 1 ml sarı kantaronlu ozon yağı ve 100 ml/kg mesalazin tedavisi verildi. Deneyin 5. günü bütün bütün ratlar servikal dislokasyon yoluyla sakrifiye edildi ve median laparotomi yapılarak kolonları çıkarıldı. Kolon spesmenleri histopatolojik örnekleme için formaldehid solüsyonuna tespit edildi. Tüm ratlara asetik asit uygulaması, intramüsküler (im) ketamin hidrokolrid (Ketalar, Eczacıbaşı) 50 mg/kg + ksilazin hidroklorür (Sanalazin, Santavet) 5 mg/kg dozlarında uygulanıp uygun anestezi sağlandıktan sonra yapıldı. Bulgular: Gruplar makroskobik hasar durumlarına göre karşılaştırıldığında tedavi verilen bütün ajanların doku iyileşmesi sağladığı saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the efficacy of ozone oil with St. John's wort in the treatment of acetic acid-induced experimental ulcerative colitis (recitis) model, its superiority to mesalazine treatment or positive feed-back. Material and Method: This animal experiment was planned as 5 groups with 7 animals in each group. A total of 35 wister albino rats were used. Group 1 (n=7) (Control group) was given 0.9% Sodium Chloride (NaCl) solution rectally only. Group 2 (n=7) (Colitis group) was given acetic acid at 4% concentration rectally and only colitis was induced. Group 3 (n=7) (ozone oil with St. John's wort group) received acetic acid at 4% concentration rectally on day 0 and ozone oil with St. John's wort at 1 ml rectally on days 3 and 4. Group 4 (n=7) (mesalazine group) received acetic acid at 4% concentration rectally on day 0 and mesalazine at a dose of 100 mg/kg rectally on days 3 and 4. Group 5 (n=7) (the group in which combined treatment of ozone oil with St. John's wort and mesalazine was administered) received acetic acid at 4% concentration rectally on day 0, followed by 1 ml ozone oil with St. John's wort and 100 ml/kg mesalazine treatment rectally on days 3 and 4. On the 5th day of the experiment, all rats were sacrificed by cervical dislocation and their colons were removed by median laparotomy. Colon specimens were fixed in formaldehyde solution for histopathologic sampling. Acetic acid administration to all rats was performed after intramuscular (im) ketamine hydrocolride (Ketalar, Eczacıbaşı) 50 mg/kg + Xylazine hydrochloride (Sanalazin, Santavet) 5 mg/kg doses were administered and appropriate anesthesia was achieved. Findings: When the groups were compared according to macroscopic damage, it was found that all agents provided tissue healing (p0.05). Among the treated groups, ozone oil with St. John's wort group and the groups treated with meselazin + ozone oil with St.