Malva nicaeensis All. bitkisinin enflamatuvar bağırsak hastalıkları üzerindeki etkisinin In Vivo ve In Vitro deneysel modellerle değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of Malva nicaeensis All. herb on inflammatory bowel diseases with In Vivo and In Vitro experimental models
- Tez No: 849783
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKKOL
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitofarmasi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Malva nicaeensis All. bitkisinin toprak üstü kısımları Türk geleneksel tıbbında bağırsak enfeksiyonları ve hemoroidin önlenmesi ve tedavisi için kullanılmaktadır. Bu çalışmada M. nicaeensis ekstrelerinin asetik asit ile indüklenmiş kolitli sıçanlar üzerindeki farmakolojik aktivitesini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bitki materyali sırasıyla n-hekzan, etanol ve su ile ekstre edilmiştir. Tüm bu ekstreler asetik asitle indüklenen sıçan kolit modelinde etkinlik açısından test edilmiştir. Su ve polisakkarit ekstreleri sitokin seviyelerini ve antioksidan parametreleri düzenlemiştir. Özellikle sulu esktre bu sıçan modelinde kaspaz-3 ve miyeloperoksidaz seviyelerini düzenlemiştir. Polisakkarit bakımından zengin fraksiyon sulu ekstreden ayrılmıştır. Polisakkaritten zengin fraksiyon ve sulu ekstre sitokin seviyelerini ve antioksidan parametreleri düzenlemiştir. Fitokimyasal çalışmalar, en yüksek fenolik içeriğe sulu ekstrenin sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, polisakkarit fraksiyonunun sırasıyla %78,4, %1,5, %0,9 ve %14,7 oranlarında toplam şeker, üronik asit, sülfatlı grup ve toplam protein içerdiği ve özellikle galaktoz (%36,4) olmak üzere monosakkarit tipi bileşikler bakımından zengin olduğu bulunmuştur. M. nicaeensis'in gelecekte irritabl bağırsak hastalıklarının tedavisinde bir ilaç öncüsü veya geleneksel tedavilere yardımcı olan tamamlayıcı bir terapötik ajan olabileceği keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The above-ground parts of Malva nicaeensis All. are used in Turkish traditional medicine for the prevention and treatment of intestinal infections and hemorrhoids. The aim of this study was to evaluate the pharmacological activity of M. nicaeensis extracts on rats with acetic acid-induced colitis. The plant material was extracted with n-hexane, ethanol, and water, respectively. All these extracts were tested for efficacy in an acetic acid-induced rat colitis model. Water and polysaccharide extracts regulated cytokine levels and antioxidant parameters. Especially the aqueous extract regulated caspase-3 and myeloperoxidase levels in this rat model. The polysaccharide-rich fraction was separated from the aqueous extract. The polysaccharide-rich fraction and aqueous extract regulate cytokine levels and antioxidant parameters. Phytochemical studies revealed that the aqueous extract had the highest phenolic content. Furthermore, the polysaccharide fraction was found to contain 78.4%, 1.5%, 0.9%, and 14.7% total sugars, uronic acid, sulfated group, and total protein, respectively, and was rich in monosaccharide-type compounds, especially galactose (36.4%). It has been discovered that M. nicaeensis could be a drug precursor in the treatment of irritable bowel diseases in the future or a complementary therapeutic agent that aids conventional treatments.