Fabry hastalığında oksidatif stres, inflamasyon ve hücresel adhezyonun klinik paremetreler ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between oxidative stress, inflammation and cellular adhesion with clinical parameters in Fabry disease
  1. Tez No: 855480
  2. Yazar: BERNA KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ARPACI, DOÇ. DR. MENDERES YUSUF TERZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Fabry hastalığı (FH), X'e bağlı nadir görülen lizozomal depo hastalığıdır. Alfa galaktosidaz A enzim aktivitesinin olmaması, çeşitli hücrelerde globotriaosilseramid birikimine yol açarak çoklu organ hasarına sebep olur. Çalışmamızın amacı Fabry hastalarından ve sağlıklı kontrollerden elde edilen kan örneklerinde; büyüme diferansiyasyon faktörü 15 (GDF15), lösinden zengin α-2-glikoprotein-1 (LRG1), galektin-3 (LGALS3) ve oksidatif stres parametrelerinden total antioksidan seviyesi (TAS) ve total oksidan seviyesi (TOS) düzeylerinin hastalıkla olan ilişkisini belirlemektir. Aynı zamanda, bu parametrelerden, Fabry hastalığı için klinik açıdan patogenezde değerli olabilecek biyobelirteçleri araştırmaktır. Çalışmamıza Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Kliniği'ne başvuran 25 Fabry hastası ile 28 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Kan serum örneklerinde LGALS3, GDF15, LRG1 düzeyleri ELISA yöntemiyle, TAS ve TOS parametreleri ise kolorimetrik yöntemle ölçüldü ve oksidatif stres indeksi (OSİ) değerleri hesaplandı. Ayrıca hasta ve kontrol grubunun rutin biyokimya parametreleri (glikoz, ALT, AST, BUN, kreatinin, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, ürik asit) ölçüldü. Analiz edilen bazı parametrelerin Fabry hastalarında ayırt edicilik özelliğini analiz etmek için receiver operating characteristic (ROC) testi kullanıldı. GDF-15, LGALS3 ve TAS değerleri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p0,05). LGALS3, GDF15, sodyum, TAS, TOS ve OSİ parametrelerinin ROC analizi sonucunda eğrinin altında kalan alan (AUC); LGALS-3'te 0,7821 (p0,05) ve OSİ' de 0,5699 (p>0,05) idi.
Özet (Çeviri)
Fabry disease (FD) is an X-linked rare lysosomal storage disease. A lack of alpha-galactosidase activity results in the accumulation of globotriaosylceramide in cells of various systems, leading to multi-systemic effects. The aim of the present study was to determine the relationship of growth differentiation factor 15 (GDF15), leucine-rich α-2-glycoprotein-1 (LRG1), galectin-3 (LGALS3) and oxidative stress parameters, i.e. total antioxidant level (TAS) and total oxidant level (TOS) with Fabry disease in blood serum samples. Twenty five Fabry patients who applied to Hatay Mustafa Kemal University Medical Faculty Nephrology Clinic and 28 healthy volunteers were included in the current study. LGALS3, GDF15 and LRG1 protein levels in blood serum samples were measured by ELISA method, TAS and TOS levels were measured by colorimetric method and oxidative stress index (OSI) values were calculated. In addition, routine biochemistry parameters (glucose, ALT, AST, BUN, creatinine, sodium, potassium, calcium, phosphorus, uric acid) of the patient and control groups were measured. Receiver operating characteristic (ROC) test was performed to analyze the distinctiveness of some parameters in diagnosis of Fabry disease. GDF-15, LGALS3 and TAS values were significantly higher in the patient group than in the control group (p0.05). The area under the curve (AUC) values of the ROC analyses were 0.7821 (p0.05) for TOS and 0.5699 (p>0.05) for OSI.