Bazı alabalık işletmelerindeki gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) Aeromonas sobria suşlarının izolasyonu, fenotipik ve genotipik özelliklerinin araştırılması
Isolation, investigation of phenotypic and genotypic characteristics of Aeromonas sobria strains in rainbow trout (oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) in some trout farms
  1. Tez No: 855481
  2. Yazar: ÜLKÜ TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma bazı alabalık işletmelerindeki Gökkuşağı Alabalığı (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) kafes işletmelerinde Aeromonas sobria suşlarının izole edilmesini, fenotipik ve genotipik özelliklerinin incelenmesini kapsamakdır. Bu amaçla Ocak- Haziran 2022 tarihinde Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Adıyaman, Kayseri ve Sivas ilerinde bulunan 20 farklı alabalık işletmesinden 20-300 gr ağırlığındaki hastalık şüphesi olan Gökkuşağı alabalık örnekleri canlı olarak alınıp labaratuvara getirilip dış muayene yapılmıştır. Sonrasında karaciğer, dalak, böbrek, bağırsak ve deri doku örnekleri alındı. Aeromonas sobria izolasyonu için; Triptik Soy Agar (TSA), Triptik Soy Broth (TSB), Nutrient Broth (NB), Beyin Kalp İnfüzyonu Agar (BHIA) ve kanlı agar kullanıldı. Bu besiyerleri 24°C'de 48 saat süreyle inkübatörde inkübe edildi. Karaciğer, dalak, böbrek, bağırsak ve deri doku örneklerden elde edilen saf suşlara biyokimyasal tanımlama testlerinin yanısıra Biolog Sistemi (The biolog GENIII micro plate) uygulanıp fenotipik özellikleri incelendi. Biolog Sistemi ile doğrulanan 20 adet Aeromonas sobria suşunun Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) tekniğiyle teyit edilmesinde özel primer kullanıldı. Takiben bu suşların tamamının moleküler olarak Aeromonas sobria olduğu teyit edildi. Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ile doğrulanan suşların genetik özeliklerini belirlemek için sekans analizi yapıldı ve analiz sonucu NCBI'daki referans bakteriye göre yorumlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to isolate Aeromonas sobria strains from rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) cages in some trout farms and to investigate their phenotypic and genotypic characteristics. or this purpose, between January-June 2022, liver, spleen, kidney, intestine and skin tissue samples were collected from rainbow trout weighing 20-300 g from 20 different trout farms in Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Adıyaman, Kayseri and Sivas. For the isolation of Aeromonas sobria; Tryptic Soy Agar (TSA), Tryptic Soy Broth (TSB), Nutrient Broth (NB), Brain Heart Infusion Agar (BHIA) and blood agar were used. These media were incubated in an incubator at 24°C for 48 hours. In addition to biochemical identification tests, the Biolog System (The biolog GENIII micro plate) was applied to the pure strains obtained from liver, spleen, kidney, intestine and skin tissue samples and their phenotypic characteristics were examined. Special primers were used for the confirmation of 20 Aeromonas sobria strains confirmed with the Biolog System by Polymerase Chain Reaction (PCR) technique. Subsequently, all of these strains were molecularly confirmed as Aeromonas sobria. Sequence analysis was performed to determine the genetic characteristics of the strains confirmed by Polymerase Chain Reaction (PCR) and the result of the analysis was interpreted according to the reference bacteria in NCBI.