Algoritma ve programlama eğitiminin, ortaokul öğrencilerinin Bilgi İşlemsel Düşünme ve Yaratıcı Düşünme becerisine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of algorithm and programming education on the Computational Thinking and Creative Thinking skills of secondary school students
  1. Tez No: 855496
  2. Yazar: GÖKHAN KARANLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasındaki amaç, ortaokul öğrencilerinin, belirli bir süre algoritma ve programlama eğitimi alarak; bilgi işlemsel düşünme ve yaratıcı düşünme becerisinin ölçülmesidir. Bilgi işlemsel düşünme becerisi, günü-müzün ve geleceğimizin en önemli becerileri arasında yer almaktadır. Bu becerinin kazandırılmasında da al-goritma eğitimi başta olmak üzere, programlama eğitiminin önemi büyüktür. Bilgi işlemsel düşünme; prob-lem çözme, sistem tasarlama, insan davranışlarını anlamlandırma ve bilgisayar biliminin temel kavramlarını kullanarak gerçekleştirmeyi içerir . Bilgi işlemsel düşünme; büyük ve zor problemlerin kolay çözülebilmesini, tekrarlı düşünme, soyutlama ve çözümleme yaparak odak noktalarının ayrıştırılması, değişmezler kullanarak sistemin davranışlarını tarif etme , bilgisayar bilimci gibi düşünme ve çoklu seviyedeki soyutlamaları düşüne-bilme becerilerini içine alan bir bütündür. Algoritma ve temel programlamada öğrencilerin bu konuları an-lamlandırmasında zorlandığı görülmektedir. Çünkü programlama yeteneğiyle, matematik paralellik göster-mektedir. Matematik dersinde başarılı olan öğrenci, programla becerisi de yüksek gözükmektedir. Bu tez çalışmasında aynı zamanda , bilgi işlemsel düşünme becerisinin içinde problem çözme becerisinin de ölçül-mesi hedeflenmektedir. Ayrıca bu tez çalışmasındaki diğer amaç; belirli bir süre verilen programlama ve algo-ritma eğitiminin, bilgi işlemsel düşünme ve yaratıcı düşünme ölçeğinden aldıkları puanlar, ön testlere kıyasla son testlerde anlaşılabilir bir farklılık göstermiş midir ?
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is that secondary school students receive algorithm and programming education for a certain period of time; measurement of computational thinking and creative thinking skills. Computational thinking skills are among the most important skills of our day and future. Programming education, especially algorithm education, is of great importance in gaining this skill. computational thinking; It includes problem solving, designing systems, making sense of human behavior, and realizing using the basic concepts of computer science. computational thinking; It is a whole that includes the ability to solve big and difficult problems easily, to separate the focal points by repetitive thinking, abstraction and analysis, to describe the behavior of the system using invariants, to think like a computer scientist and to think about abstractions at multiple levels. It is seen that students have difficulty in making sense of these subjects in algorithms and basic programming. Because programming ability and mathematics show parallelism. The student who is successful in the mathematics course also seems to have high programming skills. In this thesis, it is also aimed to measure the problem solving skill within the computational thinking skill. In addition, the other purpose of this thesis study; Do the scores of the programming and algorithm training given for a certain period of time on the computational thinking and creative thinking scale show an understandable difference in the post-tests compared to the pre-tests?