3D yazıcılarda pla ve petg materyalleriyle üretilen temel geometrik desenli tekstil yüzeylerinin performansının incelenmesi
Investigation of performance of textile surfaces with basic geometric patterns produced with pla and petg materials in 3D printers
  1. Tez No: 855497
  2. Yazar: SAMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT OKAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, 3B yazıcılarda PLA ve PETG filamentleri kullanılarak temel geometrik (kare, üçgen ve altıgen) yapılı tekstil yüzeyler üretilmiş ve bunların fiziksel performansları incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada tekstil ve moda tasarımı alanında kullanılan 3 boyutlu yazıcıların çeşitlerini ve çalışma yöntemlerini, farklı sektörlerde ve tekstil-moda sektöründe kullanım biçimlerini, tasarım sürecinde yapılmış ürünlerin örneklerini ve kullanılan hammaddeler hakkında araştırma yapılmıştır. Tekstillerin konfor, esneklik vb. gibi benzersiz özelliklerinden dolayı tekstil yapılar üretilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada ücretsiz açık kaynaklı 3 boyutlu modelleme yazılımı kullanılarak üç farklı temel geometrik yapı tasarlanmıştır. Her geometrik yapı için daha küçük ve daha büyük temel yapı elemanlarıyla toplamda aynı boyutlara sahip ancak iki farklı iç boyutta tasarlanmıştır . Toplamda 6 farklı model oluşturulmuştur. Ayrıca 3B yazıcıların tekstil ve moda sektöründe de kullanımının araştırılması amaçlanmıştır. Modellerin üretim aşamasında Ergiyik Biriktirme Modelleme (FDM) yöntemiyle çalışan 3B yazıcı kullanılmış ve PLA ve PETG filamentleri kullanılmıştır. Test sonuçlarının incelenmesi sonucunda çeşitli temel yapıdaki farklı geometrik şekillerin ve kullanılan farklı materyallerin, yapıların nihai özellikler üzerinde genel bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Aynı boyutlara sahip ancak farklı temel geometrik yapıdaki modellere bazı fiziksel tekstil testleri uygulanmıştır. Bu testler; kopma dayanımı testi, ağırlık testi, patlama mukavemeti testi ve eğilme dayanımı testidir. Elde edilen sonuçların referans olarak kullanılabileceği ve tekstil ve moda endüstrilerinde 3 boyutlu yazıcıların kullanımında araştırmacılara katkılar sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, textile-like surfaces with basic geometric (square, triangular and hexagonal) structures were produced using PLA and PETG filaments in 3D printers and their physical performances were examined. In addition, in this study, research was conducted on the types and working methods of 3D printers used in the field of textile and fashion design, their usage in different sectors and the textile-fashion sector, examples of products made during the design process and the raw materials used. Textiles' comfort, flexibility, etc. Due to their unique properties, textile-like structures have been tried to be produced. In this study, three different basic geometric structures were designed using free open-source 3D modeling software. It was designed with the same dimensions in total, with smaller and larger basic structural elements for each geometric structure, but in two different internal dimensions. A total of 6 different models were created. It is also aimed to investigate the use of 3D printers in the textile and fashion industry. During the production phase of the models, a 3D printer working with the Fused Deposition Modeling (FDM) method was used and PLA and PETG filaments were used. Examination of the test results showed that the different geometric shapes in the various basic structures and the different materials used had an overall effect on the final properties of the structures. Some physical textile tests were applied to models with the same dimensions but different basic geometric structures. These tests: tensile strength test, weight test, burst strength test and bending strength test. It was concluded that the obtained results can be used as a reference and can assist researchers in the use of 3D printers in the textile and fashion industries.