Animasyon filmlerinin 5. sınıf öğrencilerinin yazma becerisine ve motivasyonuna etkisi
The effect of animation films on 5th grade students' writing skills and motivation
  1. Tez No: 855519
  2. Yazar: MERVE NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, animasyon filmlerinin Türkçe dersinde kullanımının 5. sınıf öğrencilerinin yazma becerisine ve motivasyonuna etkisini incelemektir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden olan deneysel modellerden tek grup ön test-son test desen kullanılmıştır. Çalışmada, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilinin Bağcılar ilçesinde bulunan bir devlet okulunda 5. sınıf düzeyinde öğrenim gören 32 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama süreci 8 haftayı kapsayan araştırmada veriler Öykü Yazma Becerisi Ölçeği, Yazılı Anlatımı Değerlendirme Ölçeği, Yazma Motivasyonu Ölçeği ve öğrenci yazılı anlatım kâğıtları kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler elektronik ortamda analiz edilmiş, bulgular tablolar hâlinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Öğrencilerin yazma motivasyonu ön test-son test puanları ve yazma becerisi ön test-son test puanları arasındaki farkı belirleyebilmek için bağımlı T testi; cinsiyet değişkeni açısından karşılaştırmak için ise bağımsız T testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, yapılan uygulamalardan elde edilen verilerin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Yapılan ön test ve son test sonuçlarına göre Türkçe dersinde animasyon filmlerinin kullanımının, öğrencilerin yazma motivasyonunu olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Bununla birlikte, animasyon filmlerinin öğrencilerin öyküleyici ve bilgilendirici metin yazma becerilerine de büyük ölçüde katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the impact of using animation films in Turkish language classes on the writing skills and motivation of 5th-grade students. The study utilizes the experimental model of a one group pre-test-post-test design, which is one of the quantitative research methods. In the study, non-probability sampling methods were used to select a convenient sample. The research group consists of 32 students attending the 5th grade in a public school located in the Bağcılar district of İstanbul. The implementation process of the research spans 8 weeks. Data for the study were collected using the Story Writing Skills Scale, Written Expression Evaluation Scale, Writing Motivation Scale and student-written narrative papers. The collected data were electronically analyzed, and the findings were presented and interpreted in tables. The dependent T-test was applied to determine the difference between students' writing motivation pre-test and post-test scores, as well as writing skills pre-test and post-test scores. Additionally, an independent T-test was conducted to compare the results based on the gender variable. The research results indicate that the data obtained from the applied practices differed significantly at a statistically significant level. According to the pre-test and post-test results, the use of animation films in Turkish language classes positively influenced students' writing motivation. Moreover, it was observed that animation films significantly contributed to students' narrative and informative writing skills.