Müzik öğretiminde animasyon filmlerin 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve motivasyonuna etkisi
The effect of animated films in music education on the academic achievement and motivation of 5th grade students
- Tez No: 1001392
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ZAHAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Animasyonlar, başta çocuklar olmak üzere her kesimden insanın keyifle izlediği yapımlardır. Zihnimizi yokladığımızda küçük yaşlarda, -özellikle de- eğlenerek izlediğimiz film veya çizgi filmlerdeki karakter isimleri, olay örgüleri, jenerik müzikleri gibi ögeleri -kasıtlı bir öğrenme amacı gütmeksizin- depoladığımızı fark edebiliriz. Yapılan çalışmalar; çizgi film/ animasyon türü yapımların insan üzerinde model alma, davranış edinme, taklit etme gibi bir takım gizil öğrenmelere neden olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra insanların yazılı metinlere kıyasla, görsel ve işitsel ögelerin çeşitli kombinasyonları ile oluşturulan çoklu ortam materyalleri yoluyla daha iyi öğrendikleri de bu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Animasyonlar, keyifli bir öğretici araç olmanın yanı sıra, çağın gerektirdiği değişimlere uyum sağlama noktasında da önemli görülmektedir. Geleneksel eğitim ögelerinin“dijital kuşak”öğrencileri ile uyumlanamaması probleminden yola çıkılarak, zamanının çoğunu internetten video izleyerek geçirme eğiliminde olan dijital çağın insanlarına, sevdikleri yolla eğitim verme noktasında animasyonların önemli bir potansiyeli olduğu düşüncesi ile bu çalışma yapılmıştır. Bu doğultuda çalışmanın amacı; 5. sınıf müzik derslerinde dijital bir öğrenme materyali olarak 3B animasyon kısa filmlerin kullanımının, öğrenci başarısı ve materyale yönelik motivasyonları üzerindeki etkilerinin saptanması olarak belirlenmiştir. Literatürde 'animasyon' kavramının çeşitli materyalleri karşılamak için kullanıldığı görülmekte olup bu çalışma kapsamında animasyonlar; sinematografik ögelerle yoğrulmuş, eğlenceli bir eğitsel materyal formunda tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Cemil Özgür Ortaokulu 5. sınıflarından A,B,C ve D şubesi olmak üzere toplam 156 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ve tarama yöntemi kullanılarak tasarlanmıştır. Deney grubunda kullanılmak üzere 6 farklı konu tema edinilerek, 6 farklı animasyon film üretilmiştir. Bu filmler 6 hafta boyunca deney grubunu müzik dersinde destek materyali olarak derse dâhil edilmiştir. Kontrol grubunda ise animasyon desteği olmadan mevcut müfredat temel alınarak müzik dersleri işlenmiştir. Veri toplamaya yönelik olarak Müzik Dersi Akademik Başarı Testi (MDABT) ve Öğretim Materyali Motivasyon Anketi (ÖMMA) kullanılmıştır. Toplanan veriler SPPS programına işlenerek; normallik analizi, ilişkili ve ilişkisiz gruplar t testi uygulamaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; 3B animasyon kısa film formatındaki dijital öğretim materyallerinin, öğrencilerin müzik ders başarısı üzerinde olumlu yönde etki gösterdiği görülmüştür. Bunun yanında öğrencilerin eğitim sürecinde kullanılan öğretim materyaline yönelik motivasyon durumu incelendiğinde sonuçların yine deney grubu lehine olduğu görülmektedir. Buna göre animasyon filmlerin müzik dersinde destek materyali olarak kullanılmasının, öğrenci başarısı ve ders materyaline yönelik başarıyı olumlu yönde etkilediği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Animated productions are widely enjoyed, especially by children. When we reflect on our our memories, we may realize we have retained elements such as character names, plotlines, and theme songs from movies or cartoons we enjoyed in our youth, without any intentional effort to learn them. Studies suggest that cartoons and animated productions can lead to incidental learning, such as the unintentional acquisition of character names, plot elements, and theme songs through repeated exposure. Furthermore, research has demonstrated that people learn more effectively through multimedia materials—created via various combinations of visual and auditory elements—than through written texts alone. Animations are regarded not only as enjoyable instructional tools but also as important for adapting to the changes demanded by the era. Building on the problem that traditional educational elements fail to align with“digital generation”students, this study was conducted based on the idea that animations have significant potential to provide education through a mode preferred by people of the digital age, who tend to spend much of their time watching videos on the internet. Accordingly, the aim of the study was determined as identifying the effects of using 3D animated short films as a digital learning material in 5th-grade music classes on students' academic achievement and their motivation toward the material. In the literature, the term“animation”is used to refer to various types of materials; in this study, the animations were designed as cartoon-style educational materials incorporating cinematic elements. The study sample consisted of 156 5th-grade students from classes A, B, C, and D at Cemil Özgür Secondary School, affiliated with the Diyarbakır Provincial Directorate of National Education (Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü). For use in the experimental group, six animated films were produced by selecting six different topics as themes, with the aim of enabling the attainment of the learning outcomes for six weeks in the music course curriculum. These films were integrated into the music lessons of the experimental group as supplementary materials over a six-week period. In the control group, music lessons were conducted based on the existing curriculum without animation support. The study employed a quantitative approach, using a pretest–posttest quasi-experimental design with an experimental group and a control group, along with a survey (questionnaire) component. For data collection, the Music Course Academic Achievement Test (MCAAT) and the Instructional Material Motivation Questionnaire (IMMQ) were used. The collected data were entered into the SPSS program and analyzed using normality analysis and t-test procedures for related (paired) and unrelated (independent) groups. According to the results obtained, digital instructional materials in the format of 3D animated short films were found to have a positive effect with a high effect size on students' achievement in music classes. In addition, when students' motivation toward the instructional material used in the educational process was examined, the results were again in favor of the experimental group. Accordingly, it was concluded that using animated films as supplementary materials in music lessons positively affected student achievement and success related to the course material.