Tracking the seabass and sea bream value chain and its sustainability from West Africa to Turkish aquaculture
Batı Afrika'dan Türk su ürünleri yetiştiriciliğine deniz levreği ve çipura değer zincirinin ve sürdürülebilirliğinin izlenmesi
  1. Tez No: 855518
  2. Yazar: İREM ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ERTÖR AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Uluslararası Ticaret, Marine Science, Aquatic Products, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Küresel nüfusun artması ve hayvansal protein ihtiyacının yükselmesiyle birlikte deniz ürünlerine olan küresel talep hızla artmaktadır, bu da yoğun su ürünleri yetiştiriciliğinin hızlı bir şekilde gelişmesine ve sosyo-ekolojik etkileri hakkında soruların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu genişleme, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında karmaşık uluslararası ticaret dinamiklerine neden olmuştur. Küresel deniz ürünleri değer zincirleri hakkında birçok bilimsel çalışmaya rağmen, Türkiye'nin Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık pazarlarına başlıca tedarikçi olan deniz levreği ve çipura (SBSB) endüstrisinin değerlendirilmesine ilişkin bir literatür boşluğu bulunmaktadır. Küresel Mal ve Küresel Değer Zinciri çerçevelerine dayanarak, bu çalışma Türk su ürünleri şirketlerinin bu değer zincirindeki rolünü, ticaret dinamiklerini ve sosyo-ekolojik sürdürülebilirliği incelemeyi amaçlamaktadır. Kültür balıkçılığı ve balık yemi sektörlerinden temsilcilerle yapılan derinlemesine görüşmeler ve hükümet belgelerinin ve ITC Ticaret Haritası veritabanının incelenmesiyle, çalışma, SBSB'nin küresel değer zincirinin büyük perakendeciler ve perakende satış noktalarının üreticilere dayattığı birçok kalite ve sürdürülebilirlik sertifikasına tabi olduğunu ortaya koymaktadır (AB ve İngiltere'deki büyük süpermarketler ve perakendeciler). Bu nedenle, zincir, Türk su ürünleri şirketlerinin belirli bir düzeyde dikey entegrasyon elde ettiği alıcıya dayalı bir değer zinciri olarak karakterize edilebilir. Sonuçlar, sertifikasyon düzenlemelerinin tüm değer zinciri boyunca sosyo-ekolojik zorlukları değerlendirmek için yeterli olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, aşırı avlanma, azalan balık stokları ve balık yemlerinin artan fiyatları, su ürünleri şirketlerinin alternatif yem teknolojileri aramasını gerektirmektedir, ki bu da gelecekte sertifikasyonun ötesinde su ürünleri sektörünü şekillendirebilir.
Özet (Çeviri)
The escalating global demand for seafood, driven by a growing population and increased need for animal proteins, has led to rapid expansion of intensive aquaculture production, prompting concerns about its socio-ecological impacts. This growth has also given rise to complex international trade dynamics between developed and developing nations. Despite numerous studies on global seafood value chains, there is a literature gap regarding the evaluation of the Turkish farmed seabass and sea bream (SBSB) industry, the main supplier to EU and UK markets. Using Global Commodity and Global Value Chain frameworks, this study aims to shed light on Turkish aquaculture companies' role in this chain, examining trade dynamics and socio-ecological sustainability. Through in-depth interviews with aquaculture and fish feed sector representatives, and analysis of governmental documents and the ITC Trade Map database, the study finds that the SBSB global value chain is subject to quality and sustainability certifications mandated by lead firms (major EU and UK supermarkets and retailers) on farmed fish suppliers. Thus, the chain is characterized as buyer-driven, with Turkish aquaculture firms achieving some vertical integration. However, certification schemes alone are inadequate for addressing most socio-ecological challenges across the value chain. Overfishing, declining fish stocks, and rising fish feed prices necessitate aquaculture firms to explore alternative feed technologies, which may have a greater impact on shaping the sector's future than third-party sustainability certification.