Okul yöneticilerinin inovasyon yeterliliğinin örgütsel sürdürülebilirlik ile ilişkisi: Maltepe'de bir uygulama
The relationship between school administrators' innovation competency and organizational sustainability: An application in Maltepe
- Tez No: 855526
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA DENİZ GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İstanbul Maltepe'deki ortaokul kapsamında gerçekleştirilen bu çalışma, eğitim örgütlerinin kilit bir paydaşı olan öğretmenler tarafından algılandığı şekliyle okul yöneticilerinin inovasyon yeterlilikleri ile örgütsel sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Eğitimcilerin özgün bakış açısına odaklanılarak, ortaokul kademesinde görev yapan öğretmenlerden kapsamlı bir anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Amaç, inovasyonun eğitim örgütlerinin sürdürülebilirliği üzerindeki etkisini eğitim sürecine doğrudan dahil olanların bakış açısıyla değerlendirmektir. Doğrusal regresyon ve ANOVA analizleri kullanan araştırma, Değişime Duyarlılık, Okul İçi İletişim, Okul Dışı İletişim, Liderlik ve Motivasyonun etkisini incelemektedir. Bulgular, Değişime Duyarlılık ve Liderliğin önemli ve pozitif değişkenler olduğunu göstermekte ve eğitim örgütlerinde sürdürülebilirliği sağlamadaki önemli rollerinin altını çizmektedir. Bu çalışma, yöneticilerin inovasyon yeterliliği ile örgütsel sürdürülebilirliğin çeşitli boyutları arasındaki etkileşimin anlaşılmasına katkıda bulunarak eğitimciler ve politika yapıcılar için değerli bilgiler sağlamaktadır. Bu bulguların sonuçları, eğitim stratejisi ve politika oluşturma bağlamında tartışılmakta ve eğitim örgütlerinde sürdürülebilirliğin teşvik edilmesinde uyarlanabilirliğin ve etkili liderliğin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, conducted within the scope of secondary school in Maltepe, Istanbul, investigates the relationship between school administrators' innovation competencies and organizational sustainability as perceived by teachers, a key stakeholder of educational organizations. Focusing on the unique perspective of educators, data was collected from teachers working at the secondary school level with a comprehensive survey method. The aim is to evaluate the impact of innovation on the sustainability of educational organizations from the perspective of those directly involved in the educational process. Using linear regression and ANOVA analyzes across six models, the research examines the impact of Responsiveness to Change, In-School Communication, Out-of-School Communication, Leadership and Motivation. The findings show that Responsiveness to Change and Leadership are significant and positive predictors in all models and underline their important roles in ensuring sustainability in educational organizations. This study provides valuable information for educators and policy makers by contributing to the understanding of the interaction between managers' innovation competence and various dimensions of organizational sustainability. The implications of these findings are discussed in the context of educational strategy and policy making, highlighting the importance of adaptability and effective leadership in promoting sustainability in educational organizations.