Tehdit ve güç dengesi çerçevesinde Türkiye - Birleşik Arap Emirlikleri ilişkileri
Turkey-United Arab Emirates relations within the framework of threat and balance of power
- Tez No: 855527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmada uluslararası ilişkiler literatüründe son yıllarda sıklıkla kullanılan tehdit dengesi teorisi ile Türkiye ve BAE arasında 2011 yılı sonrası yaşanan rekabetin temelleri ve detayları açıklanmıştır. Çalışmada tehdit dengesi, olaylar ve gelişmeler arasındaki ilişkileri detaylı bir şekilde ele alıp analiz kriterleri çerçevesinde bir değerlendirmeyi yapma amacını taşıyan betimsel ve meydana gelen değişkenler arasında ilişki olup olmadığını inceleyen bağlantısal yöntemler çerçevesinde ele alınmıştır. 2011 sonrası Türkiye ile BAE arasında çıkan rekabeti konu eden çalışma iki ülke arasındaki ilişkilerin 1983-2011 ile 2011-2021 dönemlerinde nasıl gelişe geldiğini incelemektedir. 2011 yılında Ortadoğu bölgesinin birçok ülkesinde meydana gelen ayaklanmalar, uluslararası sistemin bir geçiş süreci yaşamasında önemli rol oynamıştır. Ortadoğu ve dünya çapında uluslararası sistemin bir geçiş sürecinde olması ve buna bağlı olarak ABD'nin Ortadoğu bölgesindeki nüfuzunun azalmasının yanı sıra İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya gibi büyük güçlerin aktif rol oynamaları, bölgenin bazı ülkeleri için; özellikle Türkiye ve BAE için aktif olma fırsatını sunarken bazı ülkelerdeki otorite boşluğu ve çok kutuplu sistemin istikrarsız bir güç dengesini ortaya çıkarması birçok tehdidin meydana gelmesine sebep olmuştur. Ortadoğu'da aktif jeopolitik faaliyetler gerçekleştirerek bölgesel bir güç olmak isteyen Türkiye“Arap Baharı”devrimlerini destekleme yoluna girince statükoyu koruma hedefini benimseyen BAE ve diğer Körfez ülkeler için büyük bir beka tehdidi oluşmuştur. Bu noktadan yol çıkarak Türkiye ile BAE arasında karşılıklı bir tehdit dengesinin yaşandığı iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explains the foundations and details of the competition between Turkey and the UAE after 2011 based on the balance of threat theory, which has been widely used in the international relations literature in recent years. In the study, the balance of threat was discussed within the framework of descriptive and connectionist methods, which examine whether there is a relationship between the variables that occur, with the aim of examining the relationships between events and developments in detail and making an evaluation within the framework of the analysis criteria. The study, which deals with the competition between Turkey and the UAE after 2011, examines how relations between the two countries have developed between 1983-2011 and 2011-2021. The uprisings that took place in many countries in the Middle East region in 2011 played an important role in the transition of the international system. For some countries in the region, the international system in the Middle East and the world is undergoing a transition period, and as a result, the influence of the US in the Middle East region and the active role of great powers such as Britain, France, China and Russia are declining; while it provides an opportunity to be active, especially for Turkey and the UAE, the lack of authority in some countries and the emergence of an unstable balance of power in the multipolar system has led to the emergence of many threats. When Turkey, which wanted to become a regional power by carrying out active geopolitical activities in the Middle East, started to support the“Arab Spring”revolutions, a major survival threat arose for the UAE and other Gulf countries, which adopted the goal of preserving the status quo. On this basis, it has been argued that there is a mutual threat balance between Turkey and the UAE.