İnsan kaynakları uzmanlarının Türk ve Suriyeli çalışanlara ilişkin iş gücü çeşitliliği algıları
Human resources specialists' perceptions of workforce diversity regarding Turkish and Syrian employees
  1. Tez No: 855534
  2. Yazar: CANAN ÖRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ŞEHİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu nitel çalışma İnsan Kaynakları uzmanlarının Türk ve Suriyeli çalışanlara ilişkin iş gücü çeşitliliği algılarını incelemektedir. Çalışmada, aynı Bilgi Teknolojileri şirketinde yer alan 13 farklı çalışana yaklaşık olarak 10 adet yarı yapılandırılmış mülakat soruları sorulmuş olmakla birlikte bu mülakatlar online olarak gerçekleştirilmiş ve görüşme sonunda kaydedilen mülakatlar yazıya geçirilmiştir. Mülakat çıktıları tematik olarak kategorize edilip incelenmiştir. Çalışma, İnsan Kaynakları uzmanlarının Türk ve Suriyeli çalışanlar hakkındaki algılarının milliyet, etnik köken, dil, din, eğitim ve iş deneyimi gibi faktörlerden etkilendiğini ortaya koymuştur. Türk çalışanlar daha yetenekli, deneyimli ve şirket kültürüne uyum sağlayabilir olarak algılanırken Suriyeli çalışanlar kendilerini gerçekleştirebilmek için iş ortamında daha fazla desteğe ihtiyacı olan ve uyum sağlamakta zorlanan kişiler olarak ilişkilendirilmiştir. Suriyeli çalışanların istihdamına ilişkin zorluklar arasında dil engelleri, kültürel farklılıklar ve sınırlı kaynaklar yer almıştır. İnsan Kaynakları politikaları ve uygulamaları ile kurum kültürü, Türk ve Suriyeli çalışanların Bilgi Teknolojileri sektöründe istihdamını ve entegrasyonunu etkileyen önemli faktörler olarak belirlenmiştir. Çalışma, İnsan Kaynakları uzmanlarının, Suriyeli çalışanların potansiyelini ve değerini tanıması ve onların istihdamını ve entegrasyonunu teşvik etmek için kapsayıcı İnsan Kaynakları politikaları ve uygulamaları ile destekleyici kurum kültürü benimsemesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu çalışma, Bilgi Teknolojileri sektöründe yer alan şirketler, göçmen ve göçmenleri istihdam eden diğer sektörlerdeki İnsan Kaynakları uzmanları için pratik çıkarımlara sahip olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study examines the perceptions of Human Resources Specialists towards Turkish and Syrian employees. In the study, approximately 10 semi-structured interview questions were asked of 13 different employees in the same Information Technology company. These interviews were conducted online, and at the end of each interview, the conversations were recorded and transcribed. The interview outputs were then categorized and analyzed thematically. The study revealed that the perceptions of Human Resources Specialists about Turkish and Syrian employees are affected by factors such as nationality, ethnicity, language, religion, education, and work experience. While Turkish employees are perceived as more talented, experienced and able to adapt to the company culture, Syrian employees are perceived as people who need more support in the work environment in order to realize themselves and have difficulty adapting. Difficulties with the employment of Syrian refugees include language barriers, cultural differences, and limited resources. Human Resources policies and practices, as well as corporate culture, have been identified as important factors affecting the employment and integration of Turkish employees and Syrian employees in the Information Technology sector. The study highlights that Human Resources Specialists should recognize the potential and value of Syrian employees and adopt inclusive Human Resources policies and practices, as well as a supportive corporate culture, to promote their employment and integration. This study has practical implications for companies in the Information Technology sector and Human Resources Specialists in other sectors employing refugees and migrants.