Heraıon Teıkhos'un kadınları: Bellek katmanları üzerine bir performatif belgesel
The women of Heraion Teikhos: A performative documentary on layers of memory
- Tez No: 855533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ORTON AKINCI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu Sanatta Yeterlik Çalışması kapsamında kişisel bellek ve bellek mekanlarının kolektif belleğin inşasındaki rolüne dair bir belgesel film hazırlanması amacıyla, belgesel sinemanın performatif biçem ve günce modeli yaklaşımlarının sanatsal anlatım olanakları araştırılmış ve sonuçta Heraion Teikhos'un Kadınları (2024) başlıklı belgesel film ve“Heraion Teikhos'un Kadınları: Bellek Katmanları Üzerine Bir Performatif Belgesel”başlıklı bu eser metni hazırlanmıştır. Arkeoloji ve bellek katmanları ilişkisine dair kültürel çalışmalardan ilham alarak tasarlanan Heraion Teikhos'un Kadınları belgesel filmi kişisel bellekten kolektif belleğe uzanan bir iz sürme hikayesidir. Yönetmenin kişisel belleğinden yola çıkılan ve özyaşamöyküsel unsurlar barındıran belgesel filmde beş bin yıllık antik Heraion Teikhos kentinde kazı işçisi olarak çalışan kadınların anlatımlarıyla onların hikayeleri, Kazı Başkanı'nın aktardıkları üzerinden Traklar'ın hikayesi ve yönetmenin özyaşamöyküsel hikayesi iç içe geçer. Eser metninde öncelikle performatif biçem ve günce modeli yaklaşımları, kişisel bellek ve kolektif bellek ilişkisi ile arkeoloji ve bellek katmanları ilişkisine dair kültürel çalışmalar açıklanmış ve tartışılmıştır. Ardından da Heraion Teikhos'un Kadınları (2024) başlıklı belgesel filmin yapım öncesi, yapım ve yapım sonrası süreçleri açıklanmıştır. Son olarak da üretilen belgesel film ilgili kavram ve yaklaşımlar bağlamında incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Yapımcılığını ve yönetmenliğini yazarın üstlendiği belgesel film EurasiaDoc Belgesel Film Senaryo Atölyesine katılmış ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından Belgesel Film Yapım Desteği almıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this Proficiency in Art Study, in order to prepare a documentary film on the role of personal memory and memory spaces in the construction of collective memory, the artistic expression possibilities of the performative mode and diary model approaches of documentary cinema were investigated and as a result, the documentary film titled The Women of Heraion Teikhos (2024) and the text of this work titled“The Women of Heraion Teikhos: A Performative Documentary on Layers of Memory”were prepared. The documentary film The Women of Heraion Teikhos, inspired by cultural studies on the relationship between archeology and memory layers, is a story of tracing, from personal memory to collective memory. In the documentary film, which departs from the director's personal memory and contains autobiographical elements, the stories of the women excavation workers in the five-thousand-year-old ancient city of Heraion Teikhos, the story of the Thracians based on the information supplied by the Excavation Director and the director's autobiographical story are intertwined together. In the text of this work, performative style and diary model approaches, the relationship between personal memory and collective memory, as well as cultural studies on the relationship between archeology and memory layers are explained and discussed. Then, the pre-production, production and post-production processes of the documentary film titled The Women of Heraion Teikhos (2024) are explained. Finally, the documentary film was analyzed and discussed in relation to the conceptual framework. The documentary film, produced and directed by the author, participated in the EurasiaDoc Documentary Film Script Workshop and received Documentary Film Production Support from the Ministry of Culture and Tourism, General Directorate of Cinema.