Kurumsal girişimcilik ile firma performansı arasındakı ilişkide kurumsal çevre ve sosyal sermayenin moderatör etkileri
Moderating effects of institutional environment and social capital on the relationship between corporate entrepreneurship and firm performance
  1. Tez No: 855541
  2. Yazar: ZEYNEP BELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARHAN OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gerçekleştirilen araştırmanın amacı, kurumsal girişimcilik ve firma performansı arasındaki ilişkide kurumsal çevre ve sosyal sermaye değişkenlerinin moderatör (düzenleyici) rolünü ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini Marmara Bölgesinde (ağırlıklı olarak İstanbul ve Bursa illeri) farklı sektörlerde faaliyet göstermekte olan 140 firma oluşturmaktadır. Araştırma modelinin test edilmesi için çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Modelin içerdiği moderatör ilişkilerin test edilmesi için basit eğim analizi uygulanarak grafikler elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, kurumsal girişimciliğin firma performansı üzerinde pozitif yönlü etkisine kanıt sağlanmıştır. Firma performansı üzerinde ayrıca politik bağların pozitif yönlü, kurumsal kısıtların ise negatif yönlü etkilere sahip olduğu görülmüştür. Moderatör etkiler değerlendirildiğinde ise kurumsal girişimcilik ile firma performansı arasındaki ilişkide politik bağların düzenleyici bir rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular, kurumsal girişimcilik ile firma performansı arasındaki pozitif yönlü ilişkinin, politik bağların düşük düzeylerinde ortaya çıktığı, girişimcilerin yüksek politik bağlara sahip olması durumunda ise böyle bir ilişkinin ortaya çıkmadığını ortaya koymaktadır. Elde edilen ilişki örüntüsü Türkiye bağlamını açıklayıcı niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to reveal the moderating role of institutional environment and social capital variables in the relationship between corporate entrepreneurship and firm performance. The sample of the research consists of 140 firms operating in different sectors in the Marmara Region (mainly in Istanbul and Bursa provinces). Multiple linear regression analysis was used to test the research model. Finally, the moderator variables were graphed with the Simple Slope Test method. As a result of the research, evidence is provided for the positive effect of corporate entrepreneurship on firm performance. It is also found that political ties have a positive effect on firm performance, while institutional constraints have a negative effect. When moderating effects are evaluated, it is concluded that political ties play a moderating role in the relationship between corporate entrepreneurship and firm performance. According to the results of the research, it is determined that the positive relationship between corporate entrepreneurship and firm performance emerges at low levels of political ties, whereas no such relationship emerges when entrepreneurs have high political ties. The relationship pattern obtained is explanatory for the Turkish context.