Dijitalizm hegemonyası altında devlet ve bireyin rolü
The role of the state and the individual under the hegemony of digitalism
  1. Tez No: 855540
  2. Yazar: RABİA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Devletin değişen görevleri ve tanımı devlet bütçesinin ilkeleri ve fonksiyonlarını da değiştirmiştir. Bu bağlamda göstermiş olduğu gelişim ile sosyal ve ekonomik hayati değiştiren dijital teknolojilerin de kamu yönetimine ve kamu mali yönetimine oldukça önemli etkileri olmuştur. Özellikle üretim sanayisinde otomasyon, endüstriyel robot ve bilgi sistemlerinin kullanılmaya başlanması ile yeni iş modellerinin ortaya çıkması insan gücüne duyulan ihtiyacın azalması ve yeni iş tanımların yapılması ile başlayan dijitalleşme günümüzde özel ve kamu sektöründe oldukça yaygınlaşmıştır. Dijital teknolojiler göstermiş olduğu gelişim ile hem özel hem de kamu sektöründe birçok soruna çözüm üretmektedir. Sanayi 4.0 olarak adlandırılan dördüncü sanayi devrimi ile birlikte gelişen ve kullanımı yaygınlaşan büyük veri, nesnelerin interneti, yapay zeka, bulut bilişim teknolojileri ve blok zinciri gibi teknolojiler sayesinde birçok iktisadi ve mali faaliyet dijital teknolojiler aracılığıyla gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Dijital teknolojilerin kamu sektöründe de yaygın kullanımı ile birlikte kamu yönetimi ve kamu mali yönetiminde de birçok soruna çözüm olmaktadır. Dijital teknolojiler ekonomide yaygın kullanılmaya başlanması ve kamu yönetiminde de sıkılıkla tercih edilmesi nedeniyle dijitalleşme ve dijital dönüşüm son zamanlarda sosyal bilimler alanında en çok tartışılan konular arasında yer almıştır. Bu durumda dijital teknolojilerin gelişim hızı ve bireylerin kullanımına uygun hale getirilmesi de etkili olmuştur. Dijital teknolojilerin hemen hemen her alanda çözüm ortağı olarak yer alabilmesi sosyal ve ekonomik hayatın her alanında yer almasını sağlamıştır. Tüm bu etkenler nedeniyle bireyler yani vatandaşların kamu hizmetlerinde dijital uygulama taleplerinin artmasını sağlamıştır. Özel ve kamu sektöründeki yaşanan bu dijital dönüşüm devlet bütçeleme anlayışının da yeniden ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Günümüzde bilginin üretimi, güvenli depolanması, aktarımı ve analizi yapay zeka, büyük veri, bulut bilişim ve blok zinciri teknolojileri oldukça mümkün hale gelmiştir. Bu kapsamda devlet bütçesinin hesap verebilirliği, şeffaflığı, doğruluğu ve katılımcılığı önündeki engeller dijital teknolojilerin sunduğu çözümler ile kolaylıkla ortadan kaldırılabilir durumdadır.
Özet (Çeviri)
The changing duties and definition of the state have also changed the principles and functions of the state budget. In this context, digital technologies, which have changed social and economic life with their development, have also had significant effects on public administration and public financial management. Digitalization, which started with the emergence of new business models, the decrease in the need for manpower and the creation of new job definitions, especially with the use of automation, industrial robots and information systems in the production industry, has become widespread in the private and public sectors today. With its development, digital technologies provide solutions to many problems in both the private and public sectors. Many economic and financial activities have begun to be carried out through digital technologies, thanks to technologies such as big data, internet of things, artificial intelligence, cloud computing technologies and blockchain, which have developed and become widespread with the fourth industrial revolution, called Industry 4.0. With the widespread use of digital technologies in the public sector, it provides solutions to many problems in public administration and public financial management. Digitalization and digital transformation have recently become among the most discussed topics in the field of social sciences, as digital technologies have become widely used in the economy and are frequently preferred in public administration. In this case, the speed of development of digital technologies and their adaptation to individuals' use were also effective. The ability of digital technologies to be a solution partner in almost every field has enabled it to take part in every aspect of social and economic life. Due to all these factors, individuals, that is, citizens, have increased their demands for digital applications in public services. This digital transformation in the private and public sectors requires the reconsideration of the state budgeting approach. Today, the production, secure storage, transfer and analysis of information has become quite possible with artificial intelligence, big data, cloud computing and blockchain technologies. In this context, obstacles to the accountability, transparency, accuracy and participation of the state budget can be easily eliminated with the solutions offered by digital technologies