Alüminyum geri dönüşüm sektöründe karbon ayak izi hesaplamaları ve azaltım önerileri
Carbon footpri̇nt calculati̇ons and reducti̇on suggesti̇ons i̇n the alumi̇num recycli̇ng industry
  1. Tez No: 855549
  2. Yazar: BÜŞRA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUDE HANEDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hammadde ve enerji kullanımı ile atık üretimi yoğun bir sektör olan metal sektöründe, sürdürülebilir metal üretimi için, gerekli tüm önlemlerin alınarak enerji tasarrufunun yapılması ve çevresel etkilerin asgariye indirilmesi gerekmektedir. Ülkemizde hurda metal geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren farklı kapasitelerde pek çok tesis bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizde metal geri dönüşüm sektörü, hurda metal üretiminden kaynaklı karbon ayak izi ve sera gazı salımları ile ilgili kapsamlı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'de oldukça önemli bir sektör olan metal geri dönüşüm sektöründen kaynaklanan sera gazı emisyonlarının hesaplanması ve karbon ayak izinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu kapsamda Tekirdağ ili sınırları içerisinde bulunan alüminyum geri kazanımı yapan bir tesis seçilmiş ve 2022 yılı içinde oluşan doğrudan sera gazı emisyonları, satın alınan enerji kaynaklı sera gazı emisyonları ve taşımacılık kaynaklı dolaylı emisyonlar hesaplanmıştır. Hesaplanan sera gazı emisyon değerleri yıllık ve birim üretim bazında belirlenerek farklı tesisleri sera gazı emisyon değerleri ve birincil alüminyum üretimi sonucu oluşan sera gazı emisyon değerleri ile karşılaştırma yapılmıştır. Çalışma kapsamında aynı zamanda örnek tesisin üretim basamakları bazında çevresel etkileri belirlenmiş, yeşil üretim uygulama yolları sunulmuş ve tesis özelinde sera gazı emisyonlarını azaltacak önlemler ortaya konmuştur. Çalışmada aynı zamanda AB Yeşil Mutabakat ve Sınırda Karbon Düzenlemeleri açısından sektör ile ilgili değerlendirmeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the metal industry, which is a sector intensive in raw material and energy use and waste production, it is necessary to take all necessary precautions for saving energy and minimizing environmental impacts for sustainable metal production. There are many facilities which have different capacities operating in the scrap metal recycling sector in our country. As a result of the research, no comprehensive study has been found the carbon footprint and greenhouse gas emissions resulting from scrap metal production regarding the metal recycling sector in the literature. Within the scope of the study, it was aimed to calculate the greenhouse gas emissions arising from the metal recycling sector, which is a very important sector in Turkey, and to reveal its carbon footprint. In this context, a scrap aluminium facility within the borders of Tekirdağ province was selected and direct greenhouse gas emissions, greenhouse gas emissions from purchased energy and indirect emissions from transportation were calculated in 2022. Calculated greenhouse gas emission values were determined on an annual and unit production basis and compared with values from different facilities and greenhouse gas emission values resulting from primary aluminum production. Within the scope of the study, the environmental impacts of the selected facility were determined on the basis of production steps, green production implementation methods were presented and measures to reduce greenhouse gas emissions specific to the facility were put forward. The study also includes an evaluation of the sector in terms of the EU Green Deal and Carbon Border Adjustment Mechanism.