Gelecek 11 ülkelerinde Feldstein-Horioka hipotezinin geçerliliğinin sınanması: Zaman serisi analizi
Testing the validity of the Feldstein-Horioka hypothesis in the next 11 countries: Time series analysis
  1. Tez No: 855550
  2. Yazar: AYŞENUR SAFLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
1980'li yıllarda küreselleşmenin artması, ekonomik sınırların ortadan kalması ve sermaye hareketliliğindeki artış, ülkelerin sermaye birikimlerini çeşitli coğrafyalara yönlendirme olanağı tanımıştır. Feldstein ve Horioka (1980) serbest ekonomilerde yurtiçi tasarruflar ve yurtiçi yatırımlar arasındaki ilişkiyi sermaye hareketliliğinin derecesine bağlı olarak açıklamaya çalışmışlardır. Hipotez artan sermaye hareketliliğinin durumlarında yurtiçi tasarruflar ve yurtiçi yatırımlar arasında ilişkinin zayıflayacağını savunmaktadır. Aksi halde sermaye hareketleri üzerinde kısıtlamaları bulunduğu bir ekonomide ise yurtiçi tasarruflar ve yurtiçi yatırımlar arasında ilişkinin varlığından söz edileceğini ileri sürmüşlerdir. Ancak Feldstein ve Horioka (1980) yapmış oldukları çalışmada hipoteze ters düşen bir sonuçla karşılaşmakla birlikte literatürde“Feldstein-Horioka Bulmacası'' olarak yeni bir paradoksun yerini almasına sebep olmuşlardır. Yurtiçi tasarruflar ve yurtiçi yatırımlar arasındaki ilişki Feldstein-Horioka Hipotezi çerçevesinde ”Gelecek 11 Ülkeleri (Next Eleven Countries- N11)'' için analiz edilmiştir. Farklı dönem aralıkları baz alınarak Fourier Eşbütünleşme testi ve Tam Düzeltilmiş En Küçük Kareler (FMOLS) ve En Küçük Kareler (OLS) yöntemleri ile analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar neticesinde tasarruf tutma katsayısı Türkiye için 0.44, Endonezya için 0.28, Nijerya için 0.53, Bangladeş için 0.23, Mısır için 0.20 ve İran için ise 0.48 olarak tespit edilmiştir. Elde edilen katsayılar nispeten yüksek sermaye hareketliliğine ve yurtiçi tasarruflar ile yurtiçi yatırımlar arasındaki ilişkinin düşük seviyede olduğuna işaret etmektedir. Sonuçlar sermaye kısıtlamalarının olmadığı bir ekonomide olması beklenen yurtiçi yatırımların finansmanının yabancı sermaye akımlarıyla karşılanması beklentisini doğrulamaktadır. Dolayısıyla N11 ülkelerinden Türkiye, Endonezya, Nijerya, Bangladeş, Mısır ve İran olmak üzere altı ülkede Feldstein-Horioka'nın varsayımlarının geçerli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in globalisation in the 1980s, the disappearance of economic borders and the increase in capital mobility have enabled countries to direct their capital accumulation to various geographies. Feldstein and Horioka (1980) tried to explain the relationship between domestic savings and domestic investments in free economies depending on the degree of capital mobility. The hypothesis argues that the relationship between domestic savings and domestic investment will weaken in cases of increased capital mobility. On the contrary, they argued that in an economy with restrictions on capital movements, there would be a relationship between domestic savings and domestic investments. However, Feldstein and Horioka (1980), in their study, encountered a result contrary to the hypothesis and caused a new paradox to take its place in the literature as“Feldstein-Horioka Puzzle”. The relationship between domestic savings and domestic investment has been analysed for“Next Eleven Countries (N11)”within the framework of Feldstein-Horioka Hypothesis. Fourier cointegration test and Fully Adjusted Least Squares (FMOLS) and Ordinary Least Squares (OLS) methods were used for the analysis based on different period intervals. As a result of the results obtained from the study, the coefficient of saving retention was found to be 0.44 for Turkey, 0.28 for Indonesia, 0.53 for Nigeria, 0.23 for Bangladesh, 0.20 for Egypt and 0.48 for Iran. The obtained coefficients indicate relatively high capital mobility and a low level of relationship between domestic savings and domestic investment. The results confirm the expectation that the financing of domestic investments expected in an economy without capital restrictions will be met by foreign capital flows. Therefore, Feldstein-Horioka's assumptions are valid in six N11 countries, namely Turkey, Indonesia, Nigeria, Bangladesh, Egypt and Iran.