Vişne üretiminde enerji kullanımı, sera gazı emisyonu ve ekonomik analiz: Isparta ili örneği
Energy use, greenhouse gas emission and economic analysis in sour cherry production: the case of isparta province
  1. Tez No: 855569
  2. Yazar: FATİH SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÖKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında vişne üretiminin enerji kullanımı, sera gazı emisyonu ve ekonomik etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında vişne üretiminde toplam enerji girdisi, toplam enerji çıktısı, enerji kullanım etkinliği, spesifik enerji, enerji verimliliği, net enerji, sera gazı emisyonu, doğrudan enerji girdileri, dolaylı enerji girdileri, yenilenebilir enerji girdileri, yenilenemez enerji girdileri hesaplamaları ve ekonomik analiz yapılmıştır. Ekonomik bilanço ile birlikte vişne üretiminde kar maliyet durumu ortaya konulmuştur. Vişne üretiminde toplam enerji girdisi 14 143.79 MJ/ha, toplam enerji çıktısı 21 630.75 MJ/ha, enerji kullanım etkinliği 1.53, spesifik enerji 1.92 MJ/kg, enerji verimliliği 0.52 kg/MJ ve net enerji değeri ise 7 486.96 MJ/ha olarak hesaplanmıştır. Vişne üretiminde enerji girdilerinin 8 207.24 MJ/ha (%58.03) ile doğrudan enerjiden, 5 936.55 MJ/ha (%41.97) ile dolaylı enerjiden, 2 590.73 MJ/ha (%18.32) ile yenilenebilir enerjiden ve 11 553.06 MJ/ha (%81.68) ile yenilenemez enerjiden oluşmuştur. Toplam sera gazı emisyonu 479.73 kgCO2-eş/ha ve sera gazı emisyonu oranı 0.06 kgCO2-eş/kg olarak hesaplanmıştır. Vişne üretiminde toplam masraf 39 818.84 TL, hektara üretilen vişne miktarı 7 382.51 kg olup 1 kg vişnenin üretim maliyeti ise 5.39 TL/kg olmuştur. Vişne işletmelerinin işletme bazında karlılık durumuna göre gayrisafi üretim değeri 64 375.49 TL, değişken masraflar 23 891.30 TL, sabit masraflar 15 927.54 TL, üretim masrafları 39 818.84 TL, brüt kar 40 484.19 TL, net kar 24 556.65 TL ve nispi kar 1.61 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to determine the energy use efficiency, greenhouse gas emission and economic efficiency in sour cherry production. Within the scope of the study, total energy input, total energy output, energy use efficiency, specific energy, energy productivity, net energy, greenhouse gas emission, direct energy inputs, indirect energy inputs, renewable energy inputs, non-renewable energy inputs and economic balance calculations were made with respect to sour cherry production. With the subsequent economic analysis, the profit and cost conditions were revealed by determining the economic efficiency of the sour cherry production farms. In cherry production, total energy input was calculated as 14 143.79 MJ/ha, total energy output as 21 630.75 MJ/ha, energy use efficiency as 1.53, specific energy as 1.92 MJ/kg, energy efficiency as 0.52 kg/MJ and net energy value as 7 486.96 MJ/ha. Energy inputs in sour cherry production consist of direct energy with 8 207.24 MJ (%58.03), indirect energy with 5 936.55 MJ/ha (%41.97), renewable energy with 2 590.73 MJ/ha (%18.32) and non-renewable energy with 11 553.06 MJ (81.68%). Total greenhouse gas emission 479.73 kgCO2-eq/ha and greenhouse gas emission ratio 0.06 kgCO2-eq/kg were calculated. The total cost incurred in the production of sour cherry was 39 818.84 TL, the amount of sour cherry produced was 7 382.51 kg and the production cost of 1 kg of sour cherry was 5.39 TL. According to the profitability indicators of sour cherry farms on enterprise basis, gross production value was calculated as 64 375.49 TL, variable costs 23 891.30 TL, fixed costs 15 927.54TL, production costs 39 818.84 TL, gross profit 40 484.19 TL, net profit 24 556.65 TL and relative profit 1.61.