Ulaştırmada altyapı yatırımlarının liman hinterlandına etkileri
Effects of transport infrastructure investments on the porthi̇nterland: A qualitative research on the amanos tunnels
  1. Tez No: 855575
  2. Yazar: EMRE CAN ATAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ulaştırma, devletlerin küresel pazar içerisinde rekabet gösterebilmeleri hususunda genel ticari düzen oluşturmaları açısından en temel konular arasındadır. Başarılı bir taşıma sistemiyle firmalar diğer firmalara göre daha uygun fiyatlarla çeşitli pazarlarda bulunmasının yanında pazara ulaşma konusunda da avantaj sağlayabilmektedir. Ulaştırma alanında gösterilen işlerinin birçok gayretin beraber yapılmasını gerektirir. Ayrıca ulaştırmanın meydana geldiği coğrafyada bulunan engeller ulaştırma faaliyetlerinin geçekleştirilme süresiyle beraber harcamalarını da direkt negatif bir şekilde etkileyebilmektedir. Ulaştırma coğrafyası içerisinde incelenen konuların öncelikli amacı ekonomi alanında gösterilen faaliyetler bütününün en mükemmel haliyle gerçekleştirmektir. Fakat belirli konularda coğrafi engeller, sadece devletin yatırımları finans etmesini gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı Hatay şehrinde inşası planlanan“Amanos Tünellerinin”liman işletmeciliğine ve bölge ticareti üzerindeki oluşabilecek etkileri göstermektedir. Gerçekleştirilen çalışma, yapılacak tünellerin yol uzunluğu ile birlikte sürenin kısaltılmasının ticaret alanında getireceği doğrudan katkıyı hesaplamaktadır. Çalışmanın sonuçları içerisinde projenin gerek ticari gerekse liman işletmeciliği anlamında etkileri gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Transportation is one of the most important activities that complement the general trade system so that countries can compete in international markets. With an efficient transportation, businesses can take place in the markets at competitive prices, as well as gain advantages in access to the market. Carrying out transportation activities requires the execution of many efforts together. Particularly, the difficulties in the geography where transportation activities take place can directly affect the duration and costs of transportation services. The main purpose of these issues, which are considered within the scope of transportation geography, is to ensure that economic activities are carried out in the best way. However, in some cases geographical difficulties require investments that will only be financed by the public. In this study, the effects of the Amanos Tunnels, which are planned to be built in the province of Hatay, on the regional trade and port management. The research measures the direct contribution of the distance and time that the tunnels will shorten to the trade. The results of the study indicate the effects of the project in terms of both trade and port operations.