Demir çelik işletmelerinde endüstri 4.0 durum analizi, Hatay örneği
Industry 4.0 situation analysis in steel enterprises: An example of Hatay
  1. Tez No: 855580
  2. Yazar: REMZİYE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE VASFİYE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Finance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünyadaki küresel rekabet ortamı, teknolojideki ilerlemeler ve müşteri isteklerindeki değişimler, işletmeler için yenilik kavramını daha da önemli hale getirmiştir. İşletmelerin değişime ve yeniliklere açık olmaları, modern ve yenilikçi yönetim yaklaşımlarını benimsemeleri, değişen müşteri taleplerini karşılamalarını ve rekabet avantajı kazanmalarını sağlar. Türkiye'nin ihracatı açısından önemli bir sektör olan demir çelik sektöründe, işletmelerin küresel rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri için yenilikçi yönetim tekniklerini kullanmaları büyük önem taşımaktadır. Bu teknikler sayesinde işletmeler, üretim süreçlerini daha verimli hale getirebilir, ürün ve hizmetlerini geliştirebilir ve yeni pazarlara açılabilirler. Endüstri 4.0, üretim süreçlerinde dijitalleşme ve otomasyonun artması ile birlikte üretimde verimlilik, kalite, esneklik, hız ve maliyet açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. Türkiye'de endüstri 4.0 uygulamaları, özellikle büyük ölçekli işletmelerde yaygınlaşmaya başlamıştır. Türkiye'deki demir çelik sektörü, endüstri 4.0 geçişinde rekabet üstünlüğü sağlamak için teknoloji ve kaynakların etkin kullanımı ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Ancak, demir çelik sektöründe endüstri 4.0 uygulamalarının yaygınlaşması için bazı engeller bulunmaktadır. Bunlar arasında yüksek yatırım maliyetleri, işgücü eğitimi, mevcut üretim sistemlerinin modernizasyonu, veri güvenliği, yasal düzenlemeler ve standartlar gibi faktörler yer almaktadır. Bu çalışma, Hatay ilinin İskenderun, Dörtyol ve Payas ilçelerinde faaliyet gösteren demir çelik işletmelerini kapsamaktadır. Bu seçim yapılırken ilçelerin demir çelik sektöründeki işlem hacimleri göz önünde bulundurulmuştur. Araştırmanın amacı, anket yöntemi ile demir çelik sektöründeki işletmelerin Endüstri 4.0 kullanım düzeylerini incelemektir. Çalışmamızda işletme yöneticilerinin yaşı, işletmelerin yaşı, çalışan sayısı ve firmaların fuarlara katılımı gibi değişkenler kullanılarak demir çelik endüstrisi ile Endüstri 4.0 arasında önemli bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bu değişkenler ile işletmelerin mevcut durumlarını göz önünde bulundurarak Endüstri 4.0'ın uygulanabilirliğini sağlamak, şirketleri daha ileri seviyelere çıkaracaktır. Bu noktada İşletmelerin yaşları, işletme yöneticilerinin yaşı, çalışan sayıları ve firmaların fuarlara katılımı gibi faktörleri dikkate alarak Endüstri 4.0'ın uygulanması, işletmeleri daha ileri seviyelere taşımak için potansiyel bir katalizör olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Global competition, technological advances, and changing customer demands have made innovation even more important for businesses. Businesses that are open to change and innovation are more likely to adopt modern and innovative management approaches, meet changing customer demands, and gain a competitive advantage. In the iron and steel sector, which is an important export sector for Turkey, it is of great importance for businesses to use innovative management techniques in order to survive in the global competitive environment. These techniques can help businesses to make their production processes more efficient, improve their products and services, and open up new markets. Industry 4.0 provides significant advantages in terms of productivity, quality, flexibility, speed, and cost, as digitization and automation increase in production processes. In Turkey, Industry 4.0 applications have begun to become widespread, especially in large-scale enterprises. The Turkish iron and steel sector is working on the efficient use of technology and resources to gain a competitive advantage in the transition to Industry 4.0. However, there are some obstacles to the widespread adoption of Industry 4.0 applications in the iron and steel sector. These include factors such as high investment costs, workforce training, modernization of existing production systems, data security, legal regulations, and standards. This study covers the iron and steel enterprises operating in İskenderun, Dörtyol and Payas districts of Hatay province. While making this selection, the transaction volumes of the districts in the iron and steel sector were taken into consideration. The aim of the research is to examine the Industry 4.0 usage levels of enterprises in the iron and steel sector using the survey method. In our study, it was determined that there is an important relationship between the iron and steel industry and Industry 4.0 by using variables such as the age of business managers, the age of enterprises, the number of employees and the participation of companies in fairs. Ensuring the applicability of Industry 4.0 by taking these variables and the current situation of businesses into consideration will take companies to higher levels. At this point, the implementation of Industry 4.0, taking into account factors such as the age of the businesses, the age of the business managers, the number of employees and the companies' participation in fairs, is seen as a potential catalyst to move businesses to further levels.