Enflamatuvar mikroçevrede değişen mikrorna profillerinin prostat kanseri gelişimine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects on prostate cancer development of microrna profiles varying in the inflammatory micro environment
  1. Tez No: 855623
  2. Yazar: GİZEM ÖRS KUMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BAHATTİN TANYOLAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tezde biyoinformatik analizlerle prostat kanseri metastazında gen ekspresyon ifadelerinin değişmesine bağlı olarak meydana gelen epitel mezenkimal geçişte (EMT) sorumlu olabilecek iki mikroRNA (miR-133b ve miR-27b) belirlenmiştir. Metastaz özelliği gösteren prostat kanseri LNCaP hücre hatlarına miR-133b ve miR-27b transfeksiyonu yapılarak qPCR, Western Blot, immunofloresan boyama, migrasyon ve invazyon gibi birçok deney ile biyoinformatik analiz sonuçları doğrulanmıştır. Transfeksiyon sonrasında hücrelerin epitel fenotiplerinin korunduğu görülmüştür. EMT belirteçlerinden E-kaderin ekspresyonu artarken B-katenin ekspresyonu azalmıştır. Hücre göçü ve invazyonu azalmış, tümör hücrelerinin çoğalması ve koloni oluşum hızı yavaşlamıştır. TWIST, EGFR, HIF-1A gibi EMT'i indükleyen genlerin ifadesi azalmıştır. Gelecek yıllarda tez çalışmasından elde edinilen miR-133b ve miR-27b ile ilgili biyolojik bilginin kliniğe tercüme edilebileceği beklenmektedir. Biyoinformatik bilginin özümsenmesi ve bu bilgi ağının kullanımının incelenmesi karmaşık ve çoklu sinyal yolaklarının daha kolay anlaşılmasına, kanser tedavisi için yeni terapötik ajanların bulunmasına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two microRNAs (miR-133b and miR-27b) that may be responsible for the epithelial mesenchymal transition (EMT), which occurs due to changes in gene expressions in prostate cancer metastasis, were determined by bioinformatic analysis. After transfection of miR-133b and miR-27b in prostate cancer LNCaP cell lines showing metastasis, the results of the bioinformatic analysis were confirmed by many experiments such as qPCR, Western Blot, immunofluorescent staining, migration and invasion. It was observed that the epithelial phenotypes of the cells were preserved after transfection. E-kaderin expression, one of the EMT markers, increased while B-katenin expression decreased. Cell migration and invasion decreased, and proliferation and colony formation rate of tumor cells slowed down. The expression of EMT-inducing genes, such as TWIST, EGFR, HIF-1A, was decreased. It is expected that the biological information on miR-133b and miR-27b from the thesis will be translated to the clinic in the coming years. The assimilation of bioinformatic information and the examination of the use of this information network will undoubtedly allow for an easier understanding of complex and multiple signaling pathways, and the discovery of new therapeutic agents for cancer treatment.