Negatif poisson oranına sahip (auxetıc) düz örme yapıların performans özelliklerinin incelenmesi
An investigation on performance properties of flat knitted auxetic textiles
- Tez No: 855646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, düz örme makinelerinde farklı materyaller kullanılarak farklı örgü konstrüksiyonlarında negatif poisson oranına sahip (auxetic) örme kumaşların geliştirilmesi ve geliştirilen bu kumaş yapılarının özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle temin edilen ipliklerden helis oksetik iplikler üretilmiş ve poisson oran (PR) ölçümleri yapılmıştır. Hem temin edilen iplikler hem de üretilen helis oksetik ipliklerle çeşitli örgü konstrüksiyonlarında 47 tip örme kumaş üretilmiştir. Üretilen kumaşların PR ölçümleri yanı sıra gramaj, kalınlık, sıkıştırılabilme dayanım özellikleri de test edilmiştir. Son aşamada ise oksetiklik özelliği yüksek olan seçilen kumaşların karşılaştırmalı değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda elastik iplik içermeyen enine ve boyuna çizgilerde düz ve ters ilmeklerin yerleşimi ile üretilen PA6 kumaş ile kısmi elastan oranlı S24Ç12 PA6 kumaşların yüksek NPR, düşük gramaj ve kalınlık ile yüksek sıkıştırılma dayanımı istenilen kullanım alanları için uygun olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop flat knitted auxetic fabrics in various knitting structures by using different materials and to determine the structural properties of these produced fabrics. In this case, firstly, helical auxetic yarns were produced by using different types of yarns and the poisson ratio of these yarns was measured. Subsequently, a total of 47 fabric types were knitted using individually conventional and helical auxetic yarns in different knittied structures. In addition to calculation of poission ratio, weight, thickness and compression resistance properties of the fabrics were also measured. Consequently, a comparative evaluation of the fabrics which exhibits higher auxetic behaviour was also actualized. The results revealed that, auxetic polyamide fabric formed with the arrangement of face and reverse loops in horizontal and vertical stripes and foldable structure (S24Ç12) containing elasthane with partial elasthane ratio can be preferable for the application areas where higher negative poisson ratio and compression resistance and also lower weight and thickness are required.