Klozapin kullanan şizofreni hastalarıyla klozapin dışı antipsikotik kullanan şizofreni hastalarında serum apelin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum apelin levels in schizophrenia patients with clozapine treatment and in schizophrenia patients with non-clozapine antipsychotic treatment
- Tez No: 855648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada klozapin kullanan şizofreni hastaları, klozapin dışı antipsikotik kullanan şizofreni hastaları ve sağlıklı kontrollerin serum apelin (APLN) düzeylerini, bilişsel fonksiyonlarını, kardiyometabolik parametrelerini karşılaştırmayı ve bu değişkenlerin birbiri ile ilişkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza dahil edilme ve dışlanma ölçütlerine uyan, DSM-5 tanı kriterlerine göre şizofreni tanısı doğrulanmış, Andreasen kriterlerine göre klinik remisyon ölçütlerini karşılayan 39 klozapin kullanan hasta, 37 klozapin dışı antipsikotik kullanan hasta ve 75 sağlıklı kontrol alınmıştır. Araştırma hakkında bilgilendirildikten sonra gönüllü olan tüm katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu doldurulmuş, İz Sürme Testi(İST) uygulanmış, hasta grubuna bunların yanında Klinik Global İzlenim Ölçeği (CGI) ve Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği(PANSS) de uygulanmıştır. Tüm katılımcılardan 12 saat açlık sonrası apelin, açlık kan glukozu, kolesterol, trigliserit, LDL kolesterol, VLDL kolesterol ve HDL kolesterol düzeyleri ölçülebilmesi için venöz kan örneği alınmış, kilo ve boy ölçümleri alınarak Vücut Kitle İndeksi (VKİ) hesaplanmıştır. Bulgular: Klozapin kullanan şizofreni hastaları ve klozapin dışı antipsikotik kullanan şizofreni hastalarının serum APLN düzeyleri sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı seviyede düşük bulundu (klozapin (+) med. 226,1 pg/ml, klozapin (-) med. 208,46 pg/ml, kontrol grubu med.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to compare serum apelin (APLN) levels, cognitive functions and cardiometabolic parameters of schizophrenia patients with clozapine treatment, schizophrenia with non- clozapine antipsychotic treatment and healthy controls. Our objective is to investigate the relationship between these variables. Materials and Methods: Thirty nine patients with clozapine treatment, thirty seven patients with non- clozapine antipsychotic treatment and seventy five healthy controls who met the inclusion and exclusion criteria were included our study. The patients were diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 diagnostic criteria and were in clinical remission according to Andreasen criteria. Results: Serum APLN levels of schizophrenia patients with clozapine and with nonclozapine antipsychotics were found to be significantly lower than the healthy control group (clozapine (+) med. 226.1 pg/ml, clozapine (-) med. 208.46 pg/ml, control group med.