Klozapin kullanan şizofreni hastalarının COVID-19 tanısı alma sıklığının, klozapin dışı antipsikotik kullanan şizofreni hastalarıyla karşılaştırılması
Comparison of the frequency of diagnosis of COVID-19 in clozapine use patients with schizophrenia with non- clozapine antipsychotic use patients
  1. Tez No: 718511
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜL KART
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Klozapin kullanan şizofreni hastalarının COVID-19 açısından artmış riske sahip olup olmadıklarını belirlemek, halen devam etmekte olan pandemi sürecinde oldukça önem arz etmektedir. Bilimsel yazında klozapin kullanan şizofreni hastalarında COVID-19 riski ve gidişatı üzerine oldukça kısıtlı veri bulunmaktadır. Bu çalışmada, klozapin kullanan şizofreni hastalarında COVID-19 riskinin artıp artmadığının araştırılması, ayrıca klozapin tedavisi alan şizofreni hastaları ile klozapin dışı antipsikotik kullanımı olan hastaların COVID-19 şiddeti açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine Bakırköy, Zeytinburnu, Güngören Toplum Ruh Sağlığı Merkezine (TRSM) kayıtlı olan ve şizofreni tanısıyla takip edilen 732 şizofreni hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların sosyodemografik verileri, sigara kullanımları, kullandığı ilaçlar ve ek hastalıkları, COVID-19 PCR sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. Mart 2020-Mart 2021 arasında COVID-19 tanısı alan şizofreni hastalarına telefon ile ulaşılmış, hastalık şiddeti, hastane ve yoğun bakım yatışı olup olmadığı sorgulanmıştır. BULGULAR: Araştırmamıza dahil edilen 732 hastanın 177'si (%24,2) klozapin kullanmaktaydı. 732 hastanın 96'sı (%13,1) COVID-19 tanısı almış, COVID-19 tanısı alan hastaların 34'ü (%35,4) ise klozapin ile tedavi edilmekteydi. Klozapin kullanan şizofreni hastalarının, klozapin dışı antipsikotik kullanan hastalara göre daha yüksek oranda COVID-19 tanısı aldığını saptanmıştır (p=0,006). Klozapin kullanımının pnömoni riskini 1,89 kat artırdığı bulunmuştur.Klozapin kullanımının COVID-19'a bağlı pnömoni(p=0,013) ve hastaneye yatış riskini(p=0,042) artırdığı bulunmuştur. Klozapin kullanımı ile COVID-19'a bağlı yoğun bakım ünitesi yatışı ve COVID-19'a bağlı ölüm arasında anlamlı bir ilişki iii bulunamamıştır (p>0,05). SONUÇ:Çalışmamızda klozapin kullanımı, artmış COVID-19 ve buna bağlı pnömoni riski ile ilişkili bulunmuş; COVID-19'a bağlı yoğun bakım ünitesi yatışı ve ölüm ile ilişkili bulunmamıştır. COVID-19 pandemisinde, klozapin kullanan hastaların, klozapinin edimsel bağışıklık ve inflamatuar süreçlerdeki etkileri, metabolik sendrom gibi yan etkileri göz önünde bulundurularak daha sık izlemleri gerekmektedir. Klozapin kullanımı ile COVID-19 arasındaki ilişkiye dair ileri klinik çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: It is very important to determine whether schizophrenia patients using clozapine have an increased risk for COVID-19 during the ongoing pandemic process. In the scientific literature, there are very limited data on the risk and course of COVID- 19 in schizophrenic patients using clozapine. In this study, it was aimed to investigate whether the risk of COVID-19 increases in schizophrenic patients using clozapine, and also to compare schizophrenic patients receiving clozapine treatment with patients using non-clozapine antipsychotics in terms of COVID-19 severity. METHODS: 732 patients with schizophrenia who were registered to Bakırköy Psychiatric Hospital, Bakırköy, Zeytinburnu, Güngören Community Mental Health Center and followed up with a diagnosis of schizophrenia were included in the study. Sociodemographic data of these patients, smoking, medications and additional diseases, and COVID-19 PCR results were retrospectively analyzed. Schizophrenia patients diagnosed with COVID-19 between March 2020 and March 2021 were contacted by phone and inquired about the severity of the disease, hospitalization and intensive care unit admission. RESULTS: Of the 732 patients included in our study, 177 (24.2%) were using clozapine. 96 (13.1%) of 732 patients were diagnosed with COVID-19, 34 (35.4%) of the patients diagnosed with COVID-19 were treated with clozapine. It was determined that schizophrenic patients using clozapine were diagnosed with COVID-19 at a higher rate than patients using non-clozapine antipsychotics (p=0.006). It was found that the use of clozapine increased the risk of pneumonia 1.89 times. It was found that the use of clozapine increased the risk of pneumonia due to COVID-19 (p=0.013) and hospitalization (p=0.042). ICU admission due to COVID-19 with the use of clozapine No significant relationship was found between death and death due to COVID- 19(p>0.05). CONCLUSION: In our study, the use of clozapine was found to be associated with an increased risk of COVID-19 and related pneumonia; It was not found to be associated with intensive care unit hospitalization and death due to COVID-19. In the COVID-19 pandemic, patients using clozapine should be followed up more frequently considering the effects of clozapine on adaptive immunity and inflammatory processes, and metabolic syndrome. Further clinical studies are needed on the relationship between clozapine use and COVID-19.