Enfektif endokarditli hastalarda prognozu belirleyen klinik, laboratuar ve ekokardiyografik parameterler
Clinical, echocardiographic and biochemical parameters that predicts in-hospital prognosis in patients with infective endocarditis
- Tez No: 433437
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇKAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ENFEKTİF ENDOKARDİTLİ HASTALARDA PROGNOZU BELİRLEYEN KLİNİK, LABORATUAR VE EKOKARDİYOGRAFİK PARAMETERLER Giriş: Enfektif endokardit (EE) nadir fakat ölümcül bir hastalıktır. Bu nedenle prognostik faktörler, hastalığın tanı ve takibinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada EE tanılı hastalarda klinik, ekokardiyografik ve biyokimyasal parametrelerin prognostik önemini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Dukes kriterlerine göre EE tanısı almış 79 hasta dahil edildi. Ekokardiyografi ve biyokimyasal parametreler çalışmaya kabul edilen tüm hastalarda çalışıldı. Birincil sonlanım noktası herhangi bir nedenle hastane içi ölüm, ikincil sonlanım noktası embolizm ile hastane içi ölüm veya embolizm olarak kabul edildi. Bulgular: Tek değişkenli analizde, hastane içi ölüm ile kalp yetersizliği, koroner arter hastalığı, renal replasman tedavi ihtiyacı, sistolik pulmoner arter basıncı, maksimum vejetasyon boyutu, total protein düzeyi, serum albümin düzeyi, nötrofil / lökosit oranı ve D-dimer düzeyleri arasında ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Clinical, Echocardiographic and Biochemical Parameters that Predicts In-Hospital Prognosis in patients with Infective Endocarditis Introduction: Infective endocarditis (IE) is rare but mortal disease, therefore prognostic factors play crucial role in diagnosis and follow-up. We evaluated the prognostic significance of clinical, echocardiographic and biochemical characteristics in a cohort of patients with IE. Materials and Method: Seventy-nine patients with definite IE diagnosed based on the Dukes criteria were enrolled to the study. Echocardiographic and biochemical parameters were studied in all patients on admission. The primer outcome was in-hospital mortality from any cause. The secondary outcomes were embolic events and in-hospital mortality or embolic events. Results: For the primary end-point, heart failure, coronary artery disease, need for renal replacement therapy, systolic pulmonary artery pressure, maximum vegetation size, total protein, serum albumin levels, neutrophil / leukocyte ratio and D-dimer levels were found to be significant parameters in the univariate analysis.