Üniversite öğrencilerinde serbest zaman doyumu ile üniversiteye uyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between leisure time satisfaction and university adjustment among university students
- Tez No: 855651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı öğrencilerde serbest zaman Doyumu ile üniversite yaşamına uyum arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın evrenini Antalya ilinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Merkez Kampüsünde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise bu evrende gönüllü katılım gerçekleştiren 111 erkek (Ortyaş=21.982±2.753) ve 139 kadın (Ortyaş=21.640±4.462) öğrenci oluşturmuştur. Örnekleme ulaşılmasında, olasılıklı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme tekniği kullanılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla 1980 yılında Jacob G. Beard ve Mounir G. Ragheb(1980) arafından geliştirilen ve 2011 yılında Gökçe ve Orhan tarafından Türk kültürüne uyarlanan Serbest Zaman Doyum Ölçeği, Tuhanioğlu tarafından 2017 yılında geliştirilen Üniversiteye Uyum Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında IBM SPSS 23 (Statistics for Windows) programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda iki adet anlamlı kanonik korelasyon elde edilmiş ve değişkenlerin bu kanonik fonksiyonlara olan anlamlı katkıları .45 anlamlılık düzeyinde incelenmiştir. Sonuç olarak serbest zaman doyumu veri setinde yer alan psikolojik, eğitimsel, sosyal, fiziksel ve estetik doyum arttıkça öğrencilerin üniversiteye kurumsal ve kişisel- duygusal uyumlarının arttığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda serbest zaman doyumu veri setindeki rahatlama, estetik, eğitimsel, fiziksel ve psikolojik doyum arttıkça öğrencilerin sosyal uyumunun arttığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler ışığında öğrencilerin üniversiteye uyumunun sağlanmasında üniversitelerin serbest zaman aktivitelerinin artırılması ve fiziksel şartlarının iyileştirilmesinin olumlu katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was determined to examine the relationship between students' leisure time satisfaction and adaptation to university life. For this purpose, the population of the research consists of students studying at Akdeniz University Central Campus in Antalya. The sample group consisted of 111 male (Mean Age = 21.982±2.753) and 139 female (Mean Age = 21.640±4.462) students who participated voluntarily in this universe. To reach the sample, convenience sampling technique, one of the non-probability sampling methods, was used. To collect data, the Leisure Time Satisfaction Scale, developed by Jacob G. Beard and Mounir G. Ragheb in 1980 and adapted to Turkish culture by Gökçe and Orhan in 2011, the University Adjustment Scale developed by Tuhanioğlu in 2017, and a personal information form prepared by the researcher were used. The analysis of the data was carried out on a computer using the IBM SPSS 23 (Statistics for Windows) program. As a result of the analysis, two significant canonical correlations were obtained and the significant contributions of the variables to these canonical functions were examined at the .45 significance level. As a result, it has been determined that as the psychological, educational, social, physical and aesthetic satisfaction in the leisure satisfaction data set increases, students' institutional and personal-emotional adaptation to the university increases. At the same time, it was determined that as the relaxation, aesthetic, educational, physical and psychological satisfaction in the leisure satisfaction data set increased, the social adaptation of the students increased. In the light of the data obtained as a result of the study, it is thought that increasing the free time activities and improving the physical conditions of the universities will have a positive contribution to the adaptation of the students to the university.