Eşzamanlı beta sayacının geliştirilmesi
Developing anticoincedence beta counter
  1. Tez No: 85569
  2. Yazar: COŞKUN HARMANŞAH
  3. Danışmanlar: DR. SERDAR AKDURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET EŞZAMANLI BETA SAYACININ GELİŞTİRİLMESİ HARMANŞAH, Coşkun Yüksek Lisans Tezi, Nükleer Uygulamalar Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Dr. Serdar AKDURAK Eylül 1999, 69 sayfa Bu çalışmada mikroişlemci destekli eşzamanlı beta sayacı ve yüksek gerilim kontrolü geliştirilmiştir. Geliştirilen sistemin amacı beta ve gamma sayımının hassas bir şekilde yapılabilmesidir. Sistem anakart, sayım ve iki yüksek gerilim kartı olmak üzere dört Eurocrate modülünden oluşmaktadır. Eşzamanlı/eşzamansız sayımda kullanılan iki adet Geiger-Müller dedektörünün yüksek geriliminin kontrolü anakart üzerinden gerçekleştirilmektedir. Geliştirilen sistem eşzamanlı veya eşzamansız ölçümlerde sayım doğruluğunu artırır. Yüksek gerilim ve sayım türü (eşzamanlı/eşzamansız) kontrolü önpanel üzerinden tuşlar aracılığı ile yapılmaktadır. İlk olarak dedektörlere uygulanacak yüksek gerilim değerleri belirlenir bundan sonra sayım türü ( beta & gamma) seçilir. Son olarak istenilen sayım süresi girilerek dedektörlerden gelen darbelerin sayım sonucu LCD ekranda görüntülenir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT DEVELOPING ANTICOINCEDENCE BETA COUNTER HARMANŞAH, Coşkun MSc in Nuclear Sciences Supervisor: Dr. Serdar AKDURAK September 1999, 69 pages In this project, microcontroller aided anticoincedence beta counter has been developoed. The purpose of the developed anticoincedence beta counter is to count beta and gamma with relatively high reliablity. System consists of four Eurocrate modul composed with mainboard, counter and two high voltage card. High voltage control of GM detector used for anticoincedence counting, is proved on mainboard. The system developed approaches counts to real value in anticoincedence and coincedence measurements. High voltage and kind of counting are controlled by buttons on the front panel. Firstly, values of high voltage that is applied to detectors, are determined and after then counting mode is selected. At last, by entering counting time, result count of pulses formed by detector is monitored on LCD screen..