Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda nötrofil kemilüminesans cevabına in vitro ve in vivo L. karnitinin etkisi
The Effect of L. Carnitine on neutrophil chemiluminescece respons (İn vitro and in vivo) in chronic renal failure
  1. Tez No: 69117
  2. Yazar: SELMA YÜZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda non-spesifik immünitenin merkezini oluşturan nötrofil fonksiyonlarında yetersizlikler gösterilmiştir. Bu çalışmada, hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda L-Karnitin kullanımının nötrofil kemilüminesans yanıtı üzerine etkisi (invitro ve invivo) araştırılmıştır. Hemodializ tedavisi gören L- Karnitin kullanmamış 15 erişkin olgu ve eş zamanlı olarak 15 sağlıklı kişi in vitro çalışmaya alındı. Nötrofillerin fagositoz sırasında oluşturdukları aktif moleküllerin luminole bağımlı kimyasal ışınımı kemilüminesans yöntemiyle ölçüldü. İnvitro çalışmada, hasta ve kontrol nötrofilleri 2 x 106/ml olarak ayarlandı ve 0, 25, 50, 100 nmol/ml konsantrasyonlarında L- Kamitinle 10 dk inkübe edilerek kemilüminesans beta sayacında sonuçlar (CPM/dk biriminde) sayıldı. Hastaların nötrofil bazal kemilüminesans değerleri (2933±393), sağlıklı kontrollere (4496±717) göre düşük bulundu (P0.05). Hasta nötrofil kemilüminesans değerlerinin 50 nmol/ml L-karnitin konsantrasyonunda sağlıklı bireylerin düzeyine yaklaştığı gözlenmiştir. Çalışmanın invivo bölümünde aynı hastalara 2g/gün L- Karnitin 30 gün süreyle verildi. Süre sonunda hasta nötrofillerinin kemilüminesans değerleri tekrar ölçüldü. Hastalarda ortalama değer 4562±560 CPM olarak bulunmuştur ki bu değer sağlıklı kontrollerin değerlerinden farklı değildir. Bulgularımız kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda L-karnitinin nötrofil kemilüminesans yanıtını belirgin olarak artırdığını göstermektedir. Anahtar kelimeler Nötrofil, L-karnitin, Kemilüminesans, Kronik Böbrek Yetmezliği
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Neutrophil abnormalities have been reported in chronic renal failure patients. In this study, the effect of l-carnitine on neutrophile chemiluminescence (CL) response (invitro and invivo) was investigated in patients on hemodialysis. Fifteen hemodialized patients and 15 healthy age matched controls were studied. The zymosan induced oxidative metabolism of phagocytes was assessed by means of luminol dependent CL. Control and patients' neutrophils were isolated and CL were determined after 10 minutes incubation with 0, 25, 50 and 100 nmol/ml l-carnitine.