Sporda insan hakları ile örgütsel erdemlilik düzeylerinin personel güçlendirmeye etkisi
The effect of human rights and organizational virtue levels in sports on personnel empowerment
- Tez No: 855703
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İBİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmanın amacı, spor bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenlerin sporda insan hakları ile örgütsel erdemlilik düzeylerinin personel güçlendirmeyle ilişkisini tespit etmektir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde çalışmakta olan 63'ü kadın 272'si erkek olmak üzere toplamda 335 kişi oluşturmaktadır. Mevcut durumun tespitinin gerçekleştirilebilmesi adına araştırmanın modeli ilişkisel tarama yöntemidir. Çalışmada kullanılan veri toplama araçları ise; Sadık (2014) tarafından geliştirilen Sporda İnsan Hakları Tutum Ölçeği (SİHTÖ), Cameron ve arkadaşlarının (2004) geliştirdiği Erkmen ve Esen (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Örgütsel Erdemlilik Ölçeği (ÖEÖ) ve Spreitzer (1995) tarafından geliştirilen, dilimize çevirisinin yapılarak geçerlilik ve güvenirliliği Sürvegil ve arkadaşları (2013) tarafından yapılan Personel Güçlendirme Ölçeği (PGÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde normallik dağılımı incelnmiş verilere betimsel istatistiklerin yanı sıra T-Testi, Post Hoc Testi, One-way ANOVA, Pearson Korelasyon ve Doğrusal Regresyon Analiz yöntemleri kullanılmıştır. Analiz sonucunda katılımcıların Sporda İnsan Hakları Tutumları, Örgütsel Erdemlilik, ve Personel Güçlendirme düzeylerinin ortalama puanların üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların aldıkları ortalama puanlar dikkate alındığında sonuçların literatür tarafından da desteklendiği ifade edilebilir. SİHTÖ ile ÖEÖ arasında düşük düzeyde pozitif anlamlı bir ilişki tespit edilmiş olmasının yanı sıra, SİHTÖ ile PGÖ arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca katılımcıların ÖEÖ ile PGÖ arasında düşük düzeyde pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. SİHTÖ, ÖEÖ ile PGÖ arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilmiş olup, sporda insan hakları ile örgütsel erdemliliğin personel güçlendirmeyi %15 oranında açıklama gücünün olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak akademisyenlerin sporda insan hakları ile örgütsel erdemlilik düzeylerinin personel güçlendirmeyi pozitif yönde etkilediği ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between human rights in sports and organisational virtuousness levels of academicians working in the field of sports sciences and staff empowerment. The study group of the research consisted of a total of 335 participants (63 females and 272 males) working in various universities of Turkey. To determine the current situation, the model of the research is a relational survey method. In this study, Human Rights Attitude Scale in Sport (HRASS) developed by Sadık (2014), Organisational Virtuousness Scale (OVS) developed by Cameron et al., (2004) and adapted into Turkish by Erkmen and Esen (2012), and Employee Empowerment Scale (EES) developed by Spreitzer (1995) and adapted into Turkish by Sürvegil et al., were used as data collection tools. In the analysis of the data, T-Test, Post Hoc Test, One-way ANOVA, Pearson Correlation and Linear Regression Analysis methods were used in addition to descriptive statistics on data with thinned normality distribution. As a result of the analysis, it was determined that the participants' Human Rights Attitudes in Sports, Organizational Virtue, and Personnel Empowerment levels were above the average scores. Considering the average scores of the participants, it can be stated that the results are supported by the literature. In addition to a low positive significant relationship between HRASS and OVS, a moderate positive relationship was found between HRASS and EES. Additionally, a low-level positive relationship was detected between the participants' OVS and EES. A statistically significant relationship was detected between HRASS, OVS and EES, and it was determined that human rights and organizational virtue in sports had a 15% explanation power of personnel empowerment. As a result, it can be stated that academicians' human rights in sports and organizational virtuousness levels positively affect personnel empowerment.