Üst lateral dişin kanat olduğu rezin bağlı restorasyonlarda seçilen tutucu dişin restorasyonun bağlanma direncine etkisi
The effect of the selected abutment tooth on the bond strength of the restoration in resin bonded restorations in which the upper lateral tooth is a cantilever
  1. Tez No: 855704
  2. Yazar: MERVE MEVLANAOĞLU UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN COŞKUN AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: Bu çalışmada, üst lateral diş eksikliğinde lityum disilikat, metal destekli seramik, zirkonya, nanoseramik hibrit ve rezin materyalleri ile tek dayanak diş kullanılarak yapılan rezin bağlı sabit protez restorasyonların bağ dayanımlarının kırılma testi ve sonlu elemanlar stres analizi ile değerlendirmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Standart olarak prepare edilen, toplam 70 adet üst santral ve kanin dişler üzerine, beş farklı materyalden (n=7) hazırlanan restorasyonların üretiminde döküm yöntemi, 3 boyutlu yazıcıda eklemeli üretim yöntemi ve CAD-CAM milling üretim yöntemi kullanıldı. Tüm restorasyonlar, Panavia F2.0 adeziv yapıştırıcı kullanılarak simante edildi. Örnekler, bilgisayar kontrollü test makinesinde, kafa hızı 0,5mm/dk olacak şekilde kırılma testi gerçekleştirildi. Kırılma testi (N) sonuçları, kırılan/ayrılan yüzey alanına (mm2) bölünerek dayanım verileri (MPa) elde edildi. Mekanik testlerden elde edilen veriler SPSS 25.0 (Statistical Packages of Social Sciences) programı kullanılarak analiz edildi. Sonlu elemanlar stres analizinde, 3 boyutlu olarak oluşturulan modellere, vertikal yönde uygulanan kuvvet sonrası restorasyonlar üzerinde oluşan stresler her grup için ayrı olarak değerlendirildi. Bulgular: Santral dişin dayanak olarak hazırlandığı restorasyonların dayanım değerleri metal destekli seramik ve lityum disilikat materyallerinde diğer materyallerden anlamlı derece yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the bond strength (by fracture test and finite element stress analysis) of resin-bonded fixed prosthetic restorations made using lithium disilicate, metal-ceramic, zirconia, nanoceramic hybrid and resin materials with a single abutment tooth in the case of missing upper lateral teeth. Materials and Methods: Casting, additive manufacturing in 3D printer and CAD-CAM milling production methods were used in the production of restorations prepared as standard from five different materials (n=7) for a total of 70 upper central and canine teeth. All restorations were cemented using the Panavia F2.0 adhesive. The samples were fracture tested on a computer-controlled testing machine with a head speed of 0.5mm/min. Strength data (MPa) was obtained by dividing the fracture test (N) results by the broken/separated surface area (mm2). Data obtained from mechanical tests were analyzed using the SPSS 25.0 (Statistical Packages of Social Sciences) software. In the finite element stress analysis, stresses on the restorations after the vertical force applied to the 3D models were evaluated separately for each group. Results: The strength values of the restorations in which the central tooth was prepared as an abutment were found to be significantly higher in metal-ceramic and lithium disilicate materials than in other materials (p0.05).