G W Vir (PG1159-035=DOV) yıldızları
G W Vir (PG1159-035=DOV) stars
- Tez No: 85571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CAN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
V ÖZET GW Vir (PG 1159-035 = DOV) YILDIZLARI HÜRKAL, D. ÖZLEM Yüksek Lisans Tezi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. M. Can AKAN 1999, 67 sayfa Beyaz cücelere ilişkin konular arasında en az derecede bilinen, onların hangi süreç sonucu oluştuklarıdır. Beyaz cüce evriminin erken aşamaları yüksek ısıtma, yüksek etkin sıcaklık ve giderek artan çekim ivmesi ile karakterize edilir ki bu da bu yıldızların özelliklerinin geleneksel spektroskopi ile belirlenmesini güçleştirir. Ancak birçok PWD (Pre White Dwarf) yıldızının nonradyal çekim modlarıyla zonkluyor olması işimizi kolaylaştırmaktadır. PWD yıldızları iki gruba ayrılırlar: gezegenimsi bulutsu çekirdeği değişenleri ve 'çıplak' PG 1159 yıldızları. PWD yıldızlanndaki zonklamalar bu yıldızların iç yapılarını incelememiz için biricik yoldur. Söz konusu zonklamaların yapısı ve kaynağı üzerine bilgi sahibi oldukça bu yıldızların yapılarının ve oluşumlarının daha iyi anlaşılabileceği umulmaktadır. Artan kütle ile ısıtmanın azalması, kararsızlığın kütleye bağımlılığına bir işarettir. Azalan ısıtma ile dönemlerde gözlenen azalma eğilimi kararsızlık kuşağı boyunca maksimum kuramsal #-modu dönemlerindeki azalma ile ilişkilidir. Zonklamaları sürdüren mekanizma üzerine kuşkularımız olmakla birlikte kararsızlık kuşağının kırmızı kenarı, zonklamaları sürdürme zaman ölçeğinin (driving timescale) sahip olunabilecek maksimum dönemin ötesine uzanmasıyla açıklanabilir. Bu, iyonlaşmaya bağlı zonklamaları sürdürme mekanizmaları için genel bir durum olup kırmızı kenarın kütleye bağımlılığını açıklamaktadır.Öte yandan mavi kenar ise hızlı evrime bağlı olarak seçim etkisiyle ortaya çıkıyor olmalıdır. Bu çalışmada, GW Vir türü yıldızlar üzerine literatürde yer alan bilgiler derlenmiş ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT GW Vir (PG 1159-035=DOV) STARS HURKAL, D. Özlem MSc in Astrophysics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. M. Can AKAN 1999, 67 pages One of the least understood aspects of white dwarf evolution is the process by which they are formed. The initial stages of white dwarf evolution are characterized by high luminosity, high effective temperature and increasingly high surface gravity, making it difficult to constrain their properties through traditional spectroscopic observations. We are aided, however, by the fact that many PWDs (Pre White Dwarf) are multiperiodic g-mode pulsators. These stars fall into two classes, the variable planetary nebula nuclei (PNNV) and the 'naked' GW Vir stars. Pulsations in PWDs provide a unique opportunity to probe their interiors, which are otherwise inaccesible to direct observation. The more we understand about the nature and source of these pulsations, the better we will able to apply the information represented by the many pulsation periods to constrain white dwarf structure and formation. A trend for decreasing luminosity with increasing mass suggests the range of instability is highly mass- dependent. The observed trend of decreasing periods with decreasing luminosity is correlated with a decrease in the maximum theoretical g-mode period across the instability strip. Though the precise driving mechanism is not currentlyknown, the red edge can be caused by the lengthening of the driving timescale beyond the maximum sustainable period. This result is general for ionization-based driving mechanisms, and it explains the mass-dependence of the red edge. The blue edge most likely arises from selection effects due to rapid evolution. In this work, literarure has been searched on GW Vir stars and presented briefly.