Melastan dekstran üreten leuconostokların izolasyonu, desktran üretimi ve özellikleri
Dextrans produced by leuconostoc mesenteroi̇des isolated from molasses and properti̇es
  1. Tez No: 467680
  2. Yazar: TUĞÇEM ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yedi farklı fabrikadan alınan sıvı melas örneklerinden dilisyonlar hazırlanmıştır. Besiyerine ekim yapılarak tek koloni haline düşürülmüş ve biyokimyasal testler sonucunda (Gram boyama, gaz testi, katalaz testi, mikroskobik inceleme) aday mikroorganizmalar belirlenerek PCR'da tanımlanmıştır. PCR sekans analizine göre dört farklı Leuconostoc mesenteroides suşu elde edilmiştir. Bu bakterilerle dekstran üretilerek, üretilen dekstran saflaştırılmış ve FT-IR analiziyle ticari dekstran ile eşleşme çalışması yapılmıştır. Üretilen dekstranların saflığı bu analiz ile teyit edilmiştir. Üretilen dekstranlar kurutulmuş ve toz formuna dönüştürülmüştür. Toz formdaki dekstranlar kullanılarak 25 °C'de %10 (w/v) distile suyla çözelti hazırlanmıştır. Akış tipinin Oswalt olduğu gözlemlenmiştir. Desktranların akış davranış indeksi (n) ve kıvam katsayısı (K) değerleri sırasıyla 0.13-32.44 Pa.sn and 0.36-0.88 dir. Ürünlerin viskoelastik özelliklerini belirlemek amaçlı frekans sweep testi de yapılmıştır. Üç dekstran örneğinde Kayıp modül (G'') değerleri, depo (G') modül değerlerine göre daha yüksek olduğu için sıvı benzeri davranış sergilediği; diğer dekstran örneğinin ise katı benzeri davranış gösterdiği saptanmıştır. Sonuç olarak; L. mesenteroides'in farklı suşlarından elde edilen dekstranlar arasında reolojik açıdan farklı özellikler olduğu gözlemlenmiştir. 4 farklı L. mesenteroides'den de elde edilen dekstranların, sergilemiş oldukları koyulaşma özelliğinden dolayı katılaştırma maddesi olarak kullanılabileceği saptanmıştır. Böylece atıkların ekonomik değer kazanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Dilutions prepared from liquid treacle samples taken from seven different factory and making culture media were convert into a single colony and biochemical tests results (Gram reaction, gas test, catalase test, microscopic examination) candidate microorganisms were identified and PCR have also been described. four different L. mesenteroides was obtained by PCR sequence analysis. The dextran produced by bacteria and purified dextran produced and FT-IR analysis show us our dextrans were pure. And than dried and converted into powder form. Steady and dynamic rheological properties of dextrans %10 (w/v) were determined at 25 °C. Ostwald de model well described the flow behaviour of the dextran solutions with R2 values close to unity. Flow behavior index and consistency coefficient (K) changed between 0.13-32.44 Pa.sn and 0.36-0.88, respectively. Frequency sweep test was also conducted to determine viscoelastic characteristics of the samples. As for 3 dextrans, loss modulus (G'') values were found to be higher than storage modulus (G') and for the other dextran G' was higher than G'' values. In other words, as 3 dextrans showed liquid-like bahavior, the other was solid-like behavior. The results of the present study showed that strain variety played an important role in rheological properties of dextrans. According to the results, the purified dextrans produced by L. mesenteroides isolated by molasses waste can be used in food formulations as a food ingredient due to their thickening properties.