2050'ye doğru yeşil finansman: Sorunlar ve fırsatlar
Green financing towards 2050: Problems and opportunities
- Tez No: 855710
- Danışmanlar: PROF. DR. RENAN FUNDA BARBAROS ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Dünya nüfusu hızla artarken ihtiyaçlar da buna paralel olarak artmaktadır. Daha çok ürün, daha çok gıda ve daha çok su ihtiyacı, zaten kıt olan kaynaklar üzerinde büyük bir baskı yaratmıştır ve yaratmaya devam edecektir. Ayrıca dünya genelinde artan nüfusun büyük kısmı artık şehirlerde yaşamaktadır. Şehirlerin artan barınma, toplu taşıma, temiz su, gıda ve enerji ihtiyacını zaten baskı altında olan kaynaklarla karşılamanın tek yolu ise verimli teknolojilere ve sürdürülebilir sistemlere yatırım yapmaktan geçmektedir. AB Yeşil Mutabakatı ve yeşil dönüşüm ile ilgili uluslararası eğilimler, finans ve reel sektörün yeşil projelere ilişkin farkındalığını arttırmıştır. 2020'li yıllarda dünya, temel motivasyonun“sürdürülebilirlik”ve“yeşilin”olacağı yeni bir çağın kıyısında bulunmaktadır. Bu dönemde beklenen yeşil dönüşümün en önemli araçlarından biri de yeşil finansman konusudur ve bu konu önemini giderek arttıracaktır. Sürdürülebilir yatırımlar için yeşil finansman modelleri, araçları, teşvikleri ve teknik bilgiyi birlikte sunma imkânına sahip kurumlar sadece finans sektörü için değil, reel sektör için de önemli hale gelmektedir. İklim krizinin olumsuz etkilerini hafifletmek ve gezegenin kaynaklarını verimli kullanmak için belirlenmiş olan küresel somut hedeflerin temel yönelimi 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonunu gerçekleştirecek yeşil dönüşümün sağlanmasına yönelik olacaktır. Bu büyük yeşil dönüşüm hareketi hiç kuşkusuz ki beraberinde önemli bir finansman ve bilgi birikimini de gerektirmektedir. Bu iki temel faktör, önümüzdeki dönemde küresel ekonomiyi sürdürülebilir bir yapıya dönüştürmenin anahtar kelimeleri olacaktır. Bu tezde, küresel iklim krizinin nedenleri ve etkileri, sürdürülebilir ve yeşil finansman konuları üzerinde durulmuştur. Türk Bankacılık sektörü içerisinden seçilen 17 bankanın sürdürülebilirlik ve yeşil finansman analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the world population rapidly increases, so do the associated needs. The demand for more products, more food, and more water has already placed significant pressure on scarce resources and will continue to do so. Additionally, a large portion of the globally increasing population now resides in cities. The only way to meet the growing demands for housing, public transportation, clean water, food, and energy in cities, which are already strained by limited resources, is through investment in efficient technologies and sustainable systems. International trends such as the EU Green Deal and global initiatives on green transformation have increased awareness among both the financial and real sectors about the importance of investing in green projects. In the 2020s, the world finds itself on the brink of a new era with sustainability and green initiatives as the central motivation. One of the crucial tools expected to drive the green transformation during this period is green financing, and its significance will continue to grow. Institutions that can provide green financing models, instruments, incentives, and technical knowledge for sustainable investments are becoming crucial not only for the financial sector but also for the real sector. The overarching direction of concrete global goals set to mitigate the adverse effects of the climate crisis and efficiently utilize the planet's resources is the achievement of a green transformation leading to netzero greenhouse gas emissions by 2050. Undoubtedly, this significant green transformation movement requires substantial financial investment and knowledge. These two fundamental factors will be the keywords in transforming the global economy into a sustainable structure in the coming years. This study focuses on the causes and effects of the global climate crisis, as well as issues related to sustainable and green financing.Sustainability and green financing analysis of 17 banks selected from the Turkish banking sector was carried out.