Kocaeli ili Karamürsel ilçesi Ereğli mahallesi kentsel sit alanı geleneksel mimari dokusunun korunması bağlamında incelenmesi
Investigation of Kocaeli province Karamursel district Ereğli neighborhood urban protected area in the context of protection of traditional architectural texture
  1. Tez No: 855775
  2. Yazar: ALEYNA BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU ÇELEBİOĞLU YERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Kocaeli ili Karamürsel ilçesinin bir mahallesi olan Ereğli yerleşimi, sahip olduğu geleneksel mimari konut dokusuyla kentsel sit alanı ilan edilmiştir. 1921 yılında Yunanlılar tarafından yakılan belde 1922 yılından itibaren yeniden inşa edilmiş, bu süreçte geleneksel sivil mimarlık konutları örnek alınarak yapılan evler, koruma altına alınmadıkları için yok olmaya başlamıştır. Çalışmanın amacı kentsel sit alanındaki fiziksel çevrenin özelliklerini ayrıntılı olarak incelemek, belgelemek ve koruma önerileri sunmaktır. Mevcut 18 tescilli yapıdan ikisinin yıkıldığı tespit edilmiştir. Sit alanı içerisinde 15 adet tescilli yapı mevcuttur. Yapılar terk edildiği için bakımsız kalıp zaman içerisinde birçoğu strüktürel bozulmaya uğrayarak yıkılmıştır. Ereğli'nin sahip olduğu kültür mirasının korunması için yerel yönetim ile paralel, değişen kent gereksinimlerine cevap verebilecek bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Yerel halkın bilinçlendirilmesi, kültür varlıklarının ve geleneksel konut dokusunun korunması konusunda gerekli ortam ve uygulama olanakları yaratılması gerekmektedir. Sınırlar içerisinde yer alan yeni yapılar da tarihi yapılarla uyum içinde tasarlanmalı, farklı aktör ve uzmanlarla bütüncül bir koruma anlayışı oluşturulmalıdır.Tez çalışmasının ilk bölümünde literatür özeti, amaç ve hipotez bulunmaktadır. İkinci bölümünde Ereğli'nin tarihsel gelişimi, günümüzdeki durumu ve koruma, planlama çalışmalarıyla ilgili bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümünde, kentsel sit alanı çalışma bölgesi olarak sınırlandırılmış ve analizler yapılmıştır. Geleneksel konutların envanter fişleri hazırlanmış, yapıların özellikleri detaylı olarak belgelenmiştir. Plan ve cephe tipolojileri çıkarılmıştır. Dördüncü bölümünde, yapılan gözlemler sonucunda yapıların bozulma nedenleri ve şekilleri ele alınmıştır. Beşinci bölümünde ise, çalışma alanı olarak seçilen Hürriyet Caddesi'nde rölöve çalışmaları yapılmış, yapılar detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Eregli settlement, a neighborhood of Karamursel district of Kocaeli province, has been declared an urban protected area with its traditional architectural housing texture. The town, which was burnt by the Greeks, was rebuilt after 1922, and in this process, the houses built by taking traditional civil architecture houses as an example vanish because they were not taken under protection. The purpose of the study is to thoroughly examine, document, and propose conservation measures for the physical environment features of the urban conservation area. It has been detected that two of the 18 existing registered buildings have been demolished.There are 15 registered buildings within the protected area. Since the buildings were abandoned, they were neglected and many of them were demolished over time due to structural deterioration. In order to protect the cultural heritage of Eregli, an arrangement is needed in accordance with the local administration that can respond to the changing urban needs. It is necessary to raise awareness of the local people and to create the appropriate environment and implementation opportunities for the protection of cultural assets and traditional housing texture. New buildings located within the boundaries should be designed in harmony with the historical buildings, and integrated conservation approach should be established with different actors and experts. The first chapter of the thesis includes, summary of the literatüre objective and hypothesis. In the second chapter the historical development of Eregli, its current situation and information on conservation and planning studies are given. In the third chapter, the urban protected area was delimited as the study area and the study area was analyzed. Inventory slips of traditional houses were prepared and the characteristics of the buildings were documented in detail. Plan and facade typologies were drawn. In the fourth section, the causes and forms of deterioration of the buildings are discussed as a result of the observations made. Fifth chapter, building survey studies were carried out on Hurriyet Street, which was selected as the study area, and the buildings were examined in detail.