Fen bilimleri dersi kapsamında beşinci sınıf öğrencilerinin girişimcilik becerilerinin, kültürlerinin ve iki özellik arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of fifth grade students' entrepreneurial skills, culture and the relationship between the two characteristics in terms of different variables within the scope of science course
  1. Tez No: 855814
  2. Yazar: SİBEL MUTLU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KİRMAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma beşinci sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi kapsamında girişimcilik becerilerinin, girişimcilik kültürlerinin ve iki özellik arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı kapsamında cinsiyet, yaşadığı bölge, fen bilimleri dersi not ortalaması, anne-baba mezuniyeti, babanın girişimci olması, kardeş sırası ve girişimcilik ortamında bulunma değişkenleri açısından; 1-Fen bilimleri dersi kapsamında beşinci sınıf öğrencilerin girişimcilik becerileri nasıldır? 2-Fen bilimleri dersi kapsamında beşinci sınıf öğrencilerin girişimcilik kültürleri nasıldır? 3-Fen bilimleri dersi kapsamında beşinci sınıf öğrencilerin girişimcilik becerileri ile girişimcilik kültürleri arasındaki ilişki nasıldır? şeklindeki üç alt araştırma sorusuna yanıt aranmaktadır. Araştırmaya 100 beşinci sınıf öğrencisi istekli olarak katılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla girişimcilik becerisi testi ve girişimcilik kültürü testlerinden yararlanılmıştır. Testler açık uçlu sorulardan oluşmaktadır. Araştırmada nitel veriler elde edilmiş, elde edilen veriler sayısallaştırılmıştır. Birinci ve ikinci araştırma sorusu kapsamında değişkenler arasında iki gruplu (cinsiyet, yaşadığı bölge, babanın girişimci olup olmaması, girişimcilik ortamında bulunma) olanlar için Mann Whitney U-testi, üç gruplu (fen bilimleri dersi not ortalaması, anne-baba mezuniyeti, kardeş sırası) olanlar için Kruskal Wallis H-testi kullanılmıştır. Girişimcilik becerileriyle girişimcilik kültürleri arasındaki ilişkinin bahsi geçen değişkenler açısından tespiti için Spearman Brown Sıra Farkları korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada beşinci sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi tabanlı girişimcilik becerileri ve girişimcilik kültürlerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin girişimcilik kültürlerini ve girişimcilik becerilerini; cinsiyetleri ve fen bilimleri dersi not ortalamaları etkilemiştir. Yaşadıkları yer, anne babalarının mezuniyet durumları, babanın girişimci olup olmaması, kardeş sırası ve girişimcilik ortamında bulunmaları etkilememiştir. Girişimcilik becerisi ve girişimcilik kültürü arasında pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarından hareketle fen bilimleri öğretmenlerine girişimcilik becerileri ve girişimcilik kültürü göstergelerini dikkate alarak öğrenme ortamlarını düzenlemeleri ve öğrencilerinin yaşadıkları bölgenin kültürel özelliklerini fen bilimleri dersi kazanımlarıyla ilişkilendirerek etkinlikler yürütmeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine fifth grade students' entrepreneurial skills, entrepreneurial culture and the relationship between the two characteristics in terms of different variables within the scope of science course. Within the scope of the aim of the research, in terms of gender, region of residence, science course grade point average, parental graduation, father being an entrepreneur, sibling order and being in an entrepreneurial environment variables; 1-How are the entrepreneurial skills of fifth grade students within the scope of science course? 2-How is the entrepreneurial culture of fifth grade students within the scope of the science course? 3-How is the relationship between entrepreneurship skills and entrepreneurship cultures of fifth grade students within the scope of science course? questions are sought to be answered. 100 fifth grade students voluntarily participated in the study. The research was conducted with the relational survey method. Entrepreneurship skills test and entrepreneurial culture test were utilized to collect data in the study. The tests consist of open-ended questions. Qualitative data were obtained in the study and the data obtained were quantified. Within the scope of the first and second research question, Mann Whitney U-test was used for the variables with two groups (gender, region of residence, whether the father is an entrepreneur or not, being in an entrepreneurial environment) and Kruskal Wallis H-test was used for the variables with three groups (science course grade point average, parents' graduation, sibling order). Spearman Brown Rank Difference correlation coefficient was used to determine the relationship between entrepreneurial skills and entrepreneurial cultures in terms of the aforementioned variables. In the study, it was concluded that fifth grade students' science course-based entrepreneurship skills and entrepreneurship culture were low. Students' entrepreneurial culture and entrepreneurial skills were influenced by their gender and grade point average in science courses. Place of residence, parents' graduation status, whether the father was an entrepreneur or not, order of siblings and being in an entrepreneurial environment did not affect. It was concluded that there is a positive relationship between entrepreneurial skills and entrepreneurial culture. Based on the results of the research, science teachers can be recommended to organize learning environments by taking entrepreneurship skills and entrepreneurship culture indicators into consideration and to conduct activities by associating the cultural characteristics of the region where their students live with the science course outcomes.