Klinik örneklerden izole edilen cytomegalovırus (CMV) suşlarında antiviral ilaç direnci araştırılması
Investigation of antiviral drug resistance in cytomegalovirus (CMV) strains isolated from clinical samples
  1. Tez No: 855813
  2. Yazar: PINAR GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Cytomegalovirus (CMV) enfeksiyonu sağlıklı kişilerde genellikle asemptomatik seyrederken, immün sistemi henüz gelişmemiş ya da baskılanmış kişilerde ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu çalışmada hematoloji ve kemik iliği transplantasyon (KİT) servislerinde takip edilen hastalardan izole edilen CMV suşlarında antiviral ilaç direnciyle ilişkilendirilen mutasyonların araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Erişkin Hematoloji ve KİT servislerinde takip edilen, CMV viral yükü 1000 IU/ml ve üzeri olan hastalardan daha önce CMV tedavisi almış 34 kişi hasta grubu olarak, CMV tedavisi almamış 10 kişi de kontrol grubu olarak, toplam 44 hasta dahil edildi. Hastalardan real-time PCR yöntemiyle ilaç direnci araştırması yapıldı. Bunun için CMV UL97-UL54 Genleri Mutasyon Saptama Kiti (RUO) (Bioeksen, Türkiye) kullanıldı. UL 97 bölgesinde dört mutasyon (H520Q, A594V, C603W, L595S), UL54 bölgesinde dört mutasyon (A987G, L802M, P522S, T700A) olmak üzere toplam sekiz mutasyon değerlendirildi. Çalışma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi. Bulgular: Yapılan analiz sonunda çalışmaya dahil edilen 44 hastada, C603W, L595S, A987G, L802M, P522S, T700A vahşi tip suş pozitif bulundu, hiçbir hastada mutant tip suş saptanmadı. H520Q ve A594V değerlendirmesinde; çalışmaya dahil edilen hastaların hiçbirinde mutant suş saptanmazken vahşi tip suş varlığı da gösterilemedi. Olası sorunları dışlamak için test tekrar çalışıldı. İkinci çalışmada da bütün örnekler, vahşi tip dahil, H520Q ve A594V mutasyonları açısından negatif olarak belirlenince, H520Q ve A594V mutasyonları değerlendirme dışı bırakıldı. Sonuç: Sonuç olarak çalışmaya dahil edilen hiçbir hastada araştırılan mutasyonlar saptanmadı. Antiviral ilaç direncinin saptanması, tedavi yönetiminde klinisyene yol gösterici olabilir. Bu çalışma hastanemizde CMV ilaç direncinin rutin olarak çalışılabilmesine yönelik bir ön çalışmadır. Çalışmamızın devamında kullanılan kitin eksikliğinin giderilmesi ve dizi analizi ile doğrulamanın gerçekleştirilmesi yönünde planlama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: While Cytomegalovirus (CMV) infection usually progresses asymptomatically in healthy individuals, it can cause serious diseases in people whose immune system has not yet developed or is suppressed. In this study, it was aimed to investigate the mutations associated with antiviral drug resistance in CMV strains isolated from patients followed up in hematology and bone marrow transplantation (KIT) services. Materials and Methods: The study included 44 patients from the adult hematology and BMT services at Ankara Bilkent City Hospital. Patients with CMV viral load of 1000 IU/ml or higher were divided into two groups: a group of 34 people who had previously received CMV treatment (patient group) and a control group of 10 people who had not received treatment. Drug resistance analysis was performed using real-time PCR assay, using the CMV UL97-UL54 Gene Mutation Detection Kit (RUO) (Bioeksen, Turkey). Eight mutations were evaluated, four in the UL97 region (H520Q, A594V, C603W, L595S) and four in the UL54 region (A987G, L802M, P522S, T700A). The study was conducted at Ankara Bilkent City Hospital Molecular Microbiology Laboratory. Results: Analysis revealed no mutant strains and all of the wild-type strains were positive for C603W, L595S, A987G, L802M, P522S and T700A. In the assessment of H520Q and A594V, neither mutant nor wild-type strains were found in any patients. To eliminate potential issues, the test was rerun for confirmation. İn the second run, all samples, including wild-type, were negative for H520Q and A594V mutations, leading to the exclusion of these mutations from the evaluation. Conclusion: As a result, no mutations were detected in any of the patients included. The identification of antiviral drug resistance can guide clinicians in the management of treatment. This study serves as a preliminary investigation toward routine assessment of CMV drug resistance at our hospital. Future plans include addressing kit limitations and performing confirmation through sequence analysis.