Multiple stationary human respiratory detection by IR-UWB radar
IR-UWB radar ile çok sayıda sabit insan solunum tespiti
  1. Tez No: 855849
  2. Yazar: MAHDI ESMAEILISHAHIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAEID KARAMZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İmpuls Radyo Ultra Geniş Bant (IR-UWB) radar inovasyonu, özellikle bireysel yaşamsal belirtilerin, kalp atış hızı (HR) ve solunum hızı (RR) gibi, tespit edilmesi konusunda önemli bir potansiyel sunmaktadır; ayrıca insan pozisyonunun belirlenmesi konusunda da. Bu çalışma, hareket etmeyen bir kişinin solunum hızını ve pozisyonunu kesin bir şekilde belirlemek için deneysel bir yöntem sunmaktadır. Mevcut çalışma, gürültü azaltmanın etkinliğini artırmak için ön işleme yöntemlerinin kullanılmasını ve ardından sinyallerin frekans aralığının incelenmesini içeren bir yaklaşımı tanımlar. Bu araştırma, kişi tarafından ortaya çıkan işlenmemiş verileri hazırlamak için iki metodoloji sunar. İlk olarak, ham veri bağdaşık arka plan çıkarma işlemine tabi tutulur ve elde edilen detaylar ardından 5. derece Butterworth Band geçiren filtreden geçirilir. Daha sonra, ikinci en büyük özdeğerin (SLE) paketi bireysel pozisyonları otomatik olarak yerelleştirir. İkinci yöntem, ham veriye bağdaşık arka plan çıkarma uygulamayı içerir. Bu aşamanın çıktısı, 5. derece Butterworth Band geçiren filtreye beslenir. Son olarak, bireysel pozisyonlar satırlar seçilerek manuel olarak belirlenir. Mevcut çalışma, bireysel solunum hızını (RR) belirlemek için işleme yöntemi olarak Hızlı Fourier Dönüşümü'nü (FFT) kullanır. Bu tez, P440 (IR-UWB) radarını kullanan önerilen bir yöntemin değerlendirmesini sunar. Mevcut araştırma, önerilen yaklaşımın, hareket etmeyen birkaç kişinin yaşamsal belirtilerini kesin bir şekilde tespit etmede etkili olduğuna dair somut kanılar sunar.
Özet (Çeviri)
Impulse Radio Ultra-Wide-Band (IR-UWB) radar innovation shows significant promise for non-contact observing purposes, namely in detecting individual vital signs such as heart rate (HR) and respiration rate (RR), also determining a human being's position. This work introduces an experimental method to accurately determine the breathing rate and position of a person who is not moving. The current thesis describes an approach that involves using preprocessing methods to improve the effectiveness of clutter reduction, and then examining the frequency range of the signals. This research introduces two methodologies for preparing the unprocessed data that is manifested by the person. The process consists of two steps: firstly, the raw data undergoes coherent background subtraction, and the resulting details are then passed through the 5th-order Butterworth Band-pass filter. Subsequently, the output package of the second largest eigenvalue (SLE) automatically performs the localization of individual positions. The second method involves applying coherent background subtraction to the raw data. The output of this stage is fed into the 5th-order Butterworth Band-pass filter. Finally, individual positions are manually determined by selecting rows. The current work utilizes the Fast Fourier Transform (FFT) as a processing method to determine the individual respiratory rate (RR) in the frequency range. This thesis presents an assessment of a suggested method that utilizes a P440 (IR-UWB) radar. The current research offers actual proof that the suggested approach is effective in precisely identifying the vital signs of multiple stationary persons.