Human respiratory and range detection by IR-UWB radar
IR-UWB radar ile insan solunum ve menzil tespiti
  1. Tez No: 814791
  2. Yazar: ALİ SHAKFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAEID KARAMZADEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Impulse Radio Ultra-Wide-Band (IR-UWB) radar teknolojisi, özellikle kalp atışı (HR) ve solunum hızı (RR) dahil olmak üzere insan hayati işaretlerinin tespitinde ve bireyin konumunun belirlenmesinde temas dışı algılama uygulamaları için önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalışma, durgun bir bireyin nefes hızı ve konumunu belirlemek için bir deneysel teknik sunar. Bu çalışma, karışıklık azaltmanın etkinliğini artırmak için ön işleme tekniklerinin kullanılmasını içeren bir metodolojiyi özetliyor ve ardından sinyallerin frekans alanını araştırıyor. Bu çalışma, bireyin yansıttığı ham verileri önceden işleme için iki yaklaşım sunar. Bu iki adımda yapılır: ilk yaklaşım ham verileri alır ve buna tutarlı arka plan azalma uygulanır ve ilk adımın sonucu Butterworth düşük geçiş filtresine girer. İkinci yaklaşım, Butterworth band-pass filtresi ile takip edilen tutarlı arka plan azalma uygulanır. Bu çalışma, frekans alanında insan solunum hızı (RR) belirlemek amacıyla bir işleme tekniği olarak Fast Fourier Transform (FFT) kullanır. Bu çalışmada, bir P440 (IR-UWB) radarı kullanarak önerilen bir yaklaşımın değerlendirilmesi sunulmaktadır. Değerlendirmeden elde edilen sonuçlar umut verici sonuçlar göstermektedir. Mevcut çalışma, önerilen metodolojinin hem sabit tek bireylerin hem de çoklu bireylerin hayati belirtilerini doğru bir şekilde tespit etmekte etkili olduğuna dair empirik kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Impulse Radio Ultra-Wide-Band (IR-UWB) radar technology exhibits considerable potential for non-contact sensing applications, particularly in the detection of human vital signs, including heart rate (HR) and respiration rate (RR), as well as in the determination of an individual's location. The present study presents an experimental technique for identifying the respiration rate and location of a stationary individual. The present study outlines a methodology that entails the utilization of preprocessing techniques to enhance the efficacy of clutter reduction, followed by investigating the frequency domain of the signals. This study presents two approaches for preprocessing the raw data that is reflected by the individual. It is done in two steps: the first approach takes the raw data and applies coherent background subtraction to it, and the result of the first step is inputted into the Butterworth low-pass filter. The second approach applies coherent background subtraction followed by a Butterworth band-pass filter. The present study employs the Fast Fourier Transform (FFT) as a processing technique for the purpose of ascertaining the human respiratory rate (RR) within the frequency domain. In this study, an evaluation of a proposed approach utilizing a P440 (IR-UWB) radar is presented. The results obtained from the evaluation demonstrate promising outcomes. The present study provides empirical evidence that the proposed methodology is efficacious in accurately detecting the vital signs of both stationary single individuals and multiple individuals.