Elektrik dağıtım sektöründe çalışanların örgütsel sessizlik, iş tatmini ve iş stresi arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik bir araştırma: TRB 1 Bölgesi örneği
A research to determine the relationship between organisational silence, job satisfaction and job stress of employees in electricity distribution sector: TRB 1 Region example
  1. Tez No: 855850
  2. Yazar: MESUT TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKİF YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Örgütsel sessizlik, bireylerin çalıştıkları örgüt içinde ortaya çıkan sorunlar, sıkıntılar veya gelişmeler hakkında düşünce ve fikirlerini ifade etmekten kaçındıkları bir olgu olarak tanımlanmaktadır. İş tatmini, çalışanların motivasyonunu, işe bağlılık düzeyini ve örgütsel hedeflere katkı sağlama isteğini şekillendiren temel bir öğe olarak kabul edilir. Bu nedenle, bireylerin iş tatminini anlamak, örgütlerin verimliliği, çalışanların bağlılığı ve iş performansı açısından kritik bir faktördür. İş stresi, bireyin işle ilgili sorumluluklarıyla başa çıkma yeteneğini zorlayarak fiziksel ve psikolojik açıdan olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle, iş stresinin anlaşılması ve yönetilmesi, çalışan sağlığı, motivasyon düzeyi ve genel iş performansı açısından önemli bir konudur. Bu araştırma, örgütsel sessizlik, iş stresi ve iş tatmini kavramlarının elektrik dağıtım sektöründeki ilişkisini incelemektedir. Çalışmanın teori ve uygulama bölümleri bulunmakta olup tarama modeli kullanılmıştır. Veriler, anket ve kaynak tarama yöntemleriyle toplanmıştır. Ankette, katılımcıların demografik özelliklerini belirleyen 6 soru, örgütsel sessizliği ölçen 20 soru, iş tatminini ölçen 5 soru ve iş stresini ölçen 7 soru olmak üzere toplamda 38 soru yer almaktadır. Araştırmanın evrenini, TRB1 Bölgesi'nde bulunan Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerindeki elektrik dağıtım sektöründe çalışan 1200 personel oluşturmaktadır. Örneklemini ise 211 kişi oluşturmaktadır. Analizlerde SPSS 26 programı kullanılarak frekans değerleri, normallik, güvenilirlik, geçerlilik, regresyon analizleri ve yapısal eşitlik modeli %95 güven düzeyiyle gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda katılımcıların örgütsel sessizlik algıları ile iş stresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğu, katılımcıların iş tatmini algıları ile iş stresi arasında ve iş tatmini algıları ile örgütsel sessizlik arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organisational silence is defined as a phenomenon in which individuals refrain from expressing their thoughts and ideas about the problems, problems or developments in the organisation they work for. Job satisfaction is considered as a fundamental element that shapes employees' motivation, level of commitment to work and willingness to contribute to organisational goals. Therefore, understanding individuals' job satisfaction is a critical factor for organisations' productivity, employee commitment and job performance. Job stress can have negative physical and psychological effects by straining an individual's ability to cope with work-related responsibilities. Therefore, understanding and managing job stress is an important issue in terms of employee health, motivation level and overall job performance. This study examines the relationship between organisational silence, job stress and job satisfaction in the electricity distribution sector. The study has theory and practice sections and survey model was used. Data were collected through questionnaire and literature review methods. The questionnaire includes a total of 38 questions, including 6 questions that determine the demographic characteristics of the participants, 20 questions measuring organizational silence, 5 questions measuring job satisfaction and 7 questions measuring job stress. The population of the research consists of 1200 employees working in the electricity distribution sector in the provinces of Malatya, Elazığ, Bingöl and Tunceli in the TRB1 Region. The sample consists of 211 people. Frequency values, normality, reliability, validity, validity, regression analyses and structural equation modeling were performed with 95% confidence level using SPSS 26 program. As a result of this research, it was observed that there was a statistically significant relationship between the participants' perceptions of organizational silence and job stress, while there was no statistically significant relationship between the participants' perceptions of job satisfaction and job stress and between job satisfaction and organizational silence.