Sıçanlarda akut siyatik sinir hasarı iyileşmesinde melatonin ve fibrin pıhtının etkinliği
Efficacy of melatonin and fibrin clot in healing acute sciatic nerve injury in rats
  1. Tez No: 855853
  2. Yazar: MURAT TINGIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR HAKAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Sıçanlarda akut siyatik sinir hasarında melatonin ve fibrin pıhtının etkinliğini değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 27 adet erişkin Wistar Albino cinsi sıçan kullanıldı. 9'ar gruplar halinde kontrol, melatonin, melatonin+fibrin pıhtı olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Genel anestezi altında sıçanların siyatik sinirlerine ulaşıldı ve kesş uygulandı. Kontrol grubuna primer onarım, melatonin grubuna primer onarım ve 100 mg/kg melatonin haftalık uygulandı, melatonin+fibrin pıhtı grubuna primer onarım sonrasında cerrahi sahaya fibrin pıhtı uygulandı ve 100 mg/kg melatonin haftalık uygulandı. Deneklerden 1-3-7. Günlerde kan alınarak TAS bakıldı. Her gruptan 3 adet denek haftalık olarak biyomekanik değerlendirme için milimetrik kağıtlarda yürütüldü ve sakrifiye edildi, histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: Gruplara göre deneklerin 3. gün absorbans ölçümleri arasında istatistiki olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Gruplara göre deneklerin 3. gün konsantrasyon ölçümleri arasında istatistiki olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Kontrol grubundaki deneklerin 1.hafta, 2.hafta ve 3.hafta rejenerasyon, inflamasyon, fibrozis, neovaskülerizasyon, vakuolizasyon skorlarındaki değişimler istatistiki olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the efficacy of melatonin and fibrin clot in acute sciatic nerve injury in rats. Materials and Methods: In our study, 27 adult Wistar Albino rats were used. They were divided into 3 groups of 9 rats each as control, melatonin, melatonin+fibrin clot. The sciatic nerves of the rats were accessed under general anesthesia and incision was performed. The control group underwent primary repair, the melatonin group underwent primary repair and 100 mg/kg melatonin weekly, and the melatonin+fibrin clot group underwent fibrin clot application to the surgical field after primary repair and 100 mg/kg melatonin weekly. Blood was collected from the subjects on days 1-3-7. Total antioxidant status was measured by blood sampling on days 1-3-7. Three subjects from each group were walked weekly on millimeter paper for biomechanical evaluation, sacrificed and examined histopathologically. Results: There was a statistically significant difference between the day 3 absorbance measurements of the subjects according to the groups. There was a statistically significant difference between the 3rd day concentration measurements of the subjects according to the groups.