The role of miRNA expression with interleukin-6 and their effects on semen parameters in Iraqi men
Iraklı erkeklerde interlökin-6 ile miRNA ekspresyonunun rolü ve semen parametreleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 855856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ ORKUN AKGÜN, DOÇ. DR. MUFEDA ALİ JWAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Semen analizi, erkek doğurganlığını ölçmek için kullanılan standart bir laboratuvar testidir ve sperm üretimi, üreme bezi işlevi ve erkek üreme sistemi hakkında temel bilgiler sağlar. İnterlökin-6 sperm proliferasyonunu, germ hücre olgunlaşmasını, hormon sentezini ve protein sekresyonunu etkiler. İnfertilite, korunmasız bir yıllık cinsel ilişkiden sonra gebelik oluşmaması durumudur. Çalışmamız Bağdat'ta Mart 2022'den Temmuz 2022'ye kadar şehirdeki iki önemli tıp merkezinde yürütülmüştür. Bu merkezler arasında Al-Nihrain Üniversitesi Kısırlık ve Yardımcı Üreme Teknikleri Yüksek Enstitüsü ve Al-Kadhimai Medical City yer almıştır. Çalışmaya toplamda 120 kişi katılmıştır. Katılımcılar herhangi bir sağlık sorunu olmayan 40 kontrol (toplamın %33,3'ü), oligospermi teşhisi konmuş 40 kişi (toplamın %33,3'ü) ve azospermi teşhisi konmuş 40 kişi (toplamın %33,3'ü) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Çalışmaya infertilite tanısı konmuş toplam 80 kişi katılırken, 40 sağlıklı erkek kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Sperm analizinde, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2010 yılında insan sperminin toplanması ve işlenmesi için oluşturulan laboratuvar kılavuzu kullanılmıştır. Hastalara, gerekli bilgiler aktarıldıktan sonra en az üç ile beş günlük bir süre boyunca cinsel aktivitelerden uzak durmaları söylenmiştir. Örnekler alındıktan sonra numuneyi saklamak için steril bir kap kullanılmıştır ve incelemeler yapılmıştır. Ayrıca, her hastanın kan serumunda IL-6 seviyesi ölçülmüştür. Sağlıklı kontrol grubunda ortalama IL-6 konsantrasyonu (40.67 ±2.78) (pg/ml) iken, oligospermi grubunda (124.04 ±4.74) (pg/ml) olarak tespit edilmiştir. Azospermisi olanlarda ise ortalama IL6 düzeyleri 126,90 ± 4,66 pg/ml olarak bulunmuştur. Sperm plazmasındaki miRNA ekspresyonunu incelemek için eşik döngü değeri ≤40 olan bir gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) paneli kullanılmıştır. Sonuçlar, mikroRNA (miR-141) ifadesinin önemli ölçüde yukarı doğru, miR-122 ifadesinin ise önemli ölçüde aşağı doğru düzenlendiğini göstermiştir. Bu bulgulara dayanarak, miRNA'nın spermatogenez sürecinde meydana gelen mikroRNA miktarlarındaki dalgalanmanın düzenleyicisi olarak rol oynadığı görülmektedir. İstatistiksel analiz bulgularına göre, sperm plazmasındaki miR-122 seviyeleri ile toplam sperm sayısı arasında anlamlı bir korelasyon bulunmazken, miR-122 seviyeleri ile sperm sayısı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak, semen plazmasındaki miR-141 miktarları ile sperm sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmazken, miR-141 seviyesi ile toplam sperm sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Semen analysis is a standardised laboratory test used to measure male fertility and provides basic information about sperm production, reproductive gland function and the male reproductive system. Interleukin-6 affects sperm proliferation, germ cell maturation, hormone synthesis and protein secretion. Infertility is the absence of pregnancy after one year of unprotected sexual intercourse. Our study was conducted in Baghdad from March 2022 to July 2022 in two major medical centres in the city. These centres included the Higher Institute of Infertility and Assisted Reproductive Techniques at Al-Nihrain University and Al-Kadhimai Medical City. A total of 120 people participated in the study. They were divided into three groups: 40 controls without any health problems (33.3% of the total), 40 people diagnosed with oligospermia (33.3% of the total) and 40 people diagnosed with azoospermia (33.3% of the total). A total of 80 men diagnosed with infertility participated in the study, while 40 healthy men were included as the control group. Laboratory guidelines for the collection and processing of human semen established by the World Health Organisation (WHO) in 2010 were used for sperm analysis. Patients were instructed to abstain from sexual activity for a period of at least three to five days after the necessary information was provided. After the samples were collected, a sterile container was used to store the sample and analyses were performed. In addition, IL-6 level was measured in the blood serum of each patient. The mean IL-6 concentration was (40.67 ±2.78) (pg/ml) in the healthy control group and (124.04 ±4.74) (pg/ml) in the oligospermia group. The mean IL6 level in the azoospermia group was 126.90 ± 4.66 pg/ml. A real-time polymerase chain reaction (PCR) panel with a threshold cycle value ≤40 was used to analyse miRNA expression in sperm plasma. The results showed that microRNA (miR-141) expression was significantly upregulated, while miR-122 expression was significantly downregulated. Based on these findings, miRNA appears to play a role as a regulator of the fluctuation in microRNA amounts occurring during spermatogenesis. According to the results of statistical analyses, there was no significant correlation between miR-122 levels in sperm plasma and total sperm count, whereas there was a significant correlation between miR-122 levels and sperm count. In addition, no statistically significant correlation was found between miR-141 levels in semen plasma and sperm count, whereas a statistically significant correlation was found between miR-141 levels and total sperm count.