IPv6'nın kampüs ağına ve servis sunucularına ikili yığın mimaride entegrasyonu
Integration of IPv6 into campus network and service servers in dual stack architecture
  1. Tez No: 855857
  2. Yazar: MUHAMMET ŞÜKRÜ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, IPv4 ve IPv6 protokollerinin ikili yığın mimari yöntemiyle kampüs ağına uyarlanmasını incelemektedir. Ayrıca, ağın temel bileşenleri arasında yer alan Omurgalar, Güvenlik Duvarları, DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) Sunucuları, DNS (Domain Name System) Sunucuları, Web Sunucuları ve Telefon Santralleri gibi önemli öğelerin ikili yığın mimaride entegrasyonunu detaylı bir şekilde ele almaktadır. IPv4 ve IPv6 protokollerinin kullanımı, günümüzde artan internet trafiği ve cihaz sayısı göz önüne alındığında, ağ yöneticileri için önemli bir sorundur. Bu bağlamda, ikili yığın mimarileri gibi çözümler, mevcut IPv4 altyapısını güçlendirerek IPv6'ya geçişi kolaylaştırmak amacıyla incelenmektedir. Kampüs ağları, bir kurumun iç iletişim altyapısını oluşturan temel unsurlardan biridir. Bu çalışma, kampüs ağlarındaki verimliliği artırmak ve genişletilmiş kullanılabilirlik sağlamak için uygun teknolojik çözümleri araştırmaktadır. Ayrıca, ağ güvenliği bu tezin odak noktalarından biridir. Güvenlik Duvarları, ağa sızma girişimlerini önlemek ve hassas bilgileri korumak adına kritik bir rol oynamaktadır. Tez, güvenlik duvarları ve diğer güvenlik önlemlerinin etkin bir şekilde nasıl uygulanabileceğini tartışmaktadır. DHCP sunucuları ve DNS sunucuları, ağdaki cihazların düzgün bir şekilde tanımlanmasını ve erişimini sağlamak için önemlidir. Son olarak, web sunucuları, e-posta sunucuları ve telefon santralleri, kurum içi ve dışı iletişim için hayati öneme sahiptir. Tez, bu sistemlerin ikili yığın mimariye geçişlerini incelemekte IPv4 ile IPv6 arasında ne gibi farklılıklar olduğunu tartışmaktadır. Bu çalışma, modern ağ yönetimi ve güvenliği açısından kritik olan unsurları kapsayarak, kurumsal ağ altyapılarının etkinliğini artırmak ve geleceğe yönelik sürdürülebilir çözümler sunmak amacıyla tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the adaptation of IPv4 and IPv6 protocols to the campus network using the dual-stack architecture method. Additionally, it comprehensively addresses the integration of critical elements such as Backbone Structures, Security Firewalls, DHCP Servers, DNS Servers, Web Servers, and Telephone Exchanges within the dual-stack architecture. The usage of IPv4 and IPv6 protocols poses a significant challenge for network administrators, given the increasing internet traffic and device numbers. In this context, solutions like dual-stack architectures are explored to strengthen the existing IPv4 infrastructure and facilitate the transition to IPv6. Campus networks are fundamental components that constitute the internal communication infrastructure of an institution. This study investigates appropriate technological solutions to enhance efficiency in campus networks and provide extended usability. Furthermore, network security is a focal point of this thesis. Security Firewalls play a critical role in preventing intrusion attempts and safeguarding sensitive information. The thesis discusses the effective implementation of security firewalls and other security measures. DHCP servers and DNS servers are crucial for defining devices within the network properly and ensuring access. The accurate configuration of these elements is a critical factor affecting success in network management. Lastly, web servers, mail servers, and telephone exchanges are vital for both internal and external communication within an organization. The thesis explores the transition of these systems to a dual-stack architecture and discusses the differences between IPv4 and IPv6. Designed to encompass critical aspects of modern network management and security, this study aims to enhance the effectiveness of corporate network infrastructures and provide sustainable solutions for the future.